Pussy Riot: Zrób maskę, pomóż wysłać do Putina kolorową paczkę

06-09-2012, 11:17

Uwięzienie członkiń Pussy Riot to zaledwie wierzchołek góry lodowej, rosyjskie władze od dawna ograniczają wolność wypowiedzi - podkreśla Amnesty International. Zobacz, co możesz w tej sprawie zrobić i to nie wstając od komputera.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


17 sierpnia moskiewski sąd skazał trzy członkinie punkrockowej, feministycznej grupy Pussy Riot za „akt chuligaństwa motywowany nienawiścią religijną” na dwa lata kolonii karnej*. Performance w soborze Chrystusa Zbawiciela, po którym kobiety aresztowano, był jedną z licznych akcji protestacyjnych przeciwko Władimirowi Putinowi.

- To, co zrobiły Maria Aliochina, Jekaterina Samucewicz i Nadieżda Tolonnikowa, miało na celu wywołać szok i tak właśnie się stało. Jednak skazując je na dwa lata pozbawienia wolności, Rosja wyraźnie ustaliła granicę wolności słowa w złym miejscu i w zły sposób - komentuje John Dalhuisen, Dyrektor Programu Amnesty International ds. Europy i Azji Centralnej. Sprawa ta wywołała globalną debatę na blogach, portalach społecznościowych, a także w światowych mediach o miejscu kościoła w nowoczesnym państwie oraz niezależności rosyjskich sądów.

Aktywiści z polskiego oddziału AI postanowili wysłać paczkę do prezydenta Rosji, w której - oprócz podpisów pod petycją o uwolnienie Pussy Riot - znajdą się kolorowe maski symbolizujące społeczne poparcie dla członkiń zespołu. Paczka ma dotrzeć do Putina przed rozprawą apelacyjną.

Jak możesz pomóc?

  1. Przede wszystkim podpisz petycję przygotowaną przez Amnesty International.
  2. Wykonaj własną maskę à la Pussy Riot i do 20 września wyślij ją na adres polskiego oddziału AI w Warszawie (znajdziesz go na stronie amnesty.org.pl). Do zrobienia maski możesz wykorzystać stary sweter lub czapkę, rajtuzy itp.
  3. Jeśli nie masz weny, wpłać 20 zł - za otrzymane pieniądze aktywiści AI kupią materiały i sami zrobią maski. Wpłaty można dokonać online za pośrednictwem systemu Dotpay.
  4. Dołącz do wydarzenia na Facebooku i poinformuj o akcji swoich znajomych.

Pussy Riot; fot. Denis Bochkarev, CC BY-SA 3.0

Pussy Riot w czasie jednej z prób; fot. Denis Bochkarev, CC BY-SA 3.0

Przy okazji warto wspomnieć o sytuacji na Białorusi, gdzie za publikację zdjęć pluszowych misiów, zrzuconych przez szwedzką awionetkę nad Iwieńcem, zatrzymano studenta dziennikarstwa Antona Surapina. Jego zwolnienie z aresztu dziwnym trafem zbiegło się ze skazaniem Pussy Riot w Moskwie. Według komentatorów to nie przypadek - białoruski prezydent Aleksandr Łukaszenka po prostu wykorzystał okazję, by zaprezentować się w oczach Zachodu korzystniej niż rządzący Rosją Władimir Putin. Warto bowiem pamiętać, że Surapinowi nadal grozi siedem lat więzienia za rzekomą pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy przez Szwedów.

Poniżej zamieszczamy klip przygotowany przez Pussy Riot do piosenki „Bogurodzico, przegoń Putina” (ros. «Богородица, Путина прогони»), pokazujący występ zespołu w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela.

* Od autorki: Polscy dziennikarze uparcie powtarzają, że członkinie Pussy Riot zostały skazane na dwa lata łagru. Część robi to świadomie, wiedząc, że słowo to skojarzy się czytelnikom z „Archipelagiem GUŁagiem” A. Sołżenicyna albo „Innym światem” G. Herlinga-Grudzińskiego (i to właśnie mają na celu - budowanie negatywnych skojarzeń). Pozostali bezmyślnie kopiują. Szkopuł w tym, że o łagrach w Rosji można mówić, ale w kontekście historycznym - określano tak sowieckie obozy pracy przymusowej, w których obok kryminalistów przetrzymywano osoby uznane za społecznie niepożądane lub politycznie podejrzane. Rozwiązano je decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ZSRR w styczniu 1960 r., ostatni więźniowie opuścili łagry w 1987 r. Członkinie Pussy Riot, jak już wspominałam, zostały skazane na dwa lata kolonii karnej o zwykłym rygorze.

Czytaj także: Bloger, którego boi się Putin, trafi na 10 lat do więzienia?Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.