PTI popiera stanowisko rządu w sprawie unijnej ochrony danych

11-12-2010, 14:05

Co do zasady Towarzystwo zgadza się ze stanowiskiem rządu. Proponuje jednak rozpoczęcie dyskusji na kilka tematów. Unia Europejska chce bowiem znowelizować zasady ochrony danych tak, by bardziej przystawały do rzeczywistości.

Polskie Towarzystwo Informatyczne przedstawiło swoją opinie na temat stanowiska rządu RP do dokumentu "COMMUNICATION FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT, THE COUNCIL, THE ECONOMIC AND SOCIAL COMMITTEE AND THE COMMITTEE OF THE REGIONS: A comprehensive approach on personal data protection in the European Union COM(2010) 609".

>> Czytaj także: KE rozpoczyna rozmowy z USA o ochronie danych osobowych

Unia Europejska pracuje bowiem nad nowymi zasadami ochrony danych osobowych, które bardziej przystawać będą do współczesnych wyzwań, jakie stawia przed nami rzeczywistość. Mowa w szczególności o walce z terroryzmem (w której szeroko zbiera się dane o obywatelach) czy coraz powszechniejszym budowaniu baz danych o internautach przez wiele firm. Coraz częściej pojawiają się zarzuty, że działania te są nieproporcjonalne do celów, jakie chce się osiągnąć, a także zbyt głęboko wkraczają w prywatność wielu osób, nawet jeśli dzieje się to za ich zgodą.

Rząd Donalda Tuska popiera stanowisko Komisji Europejskiej, z czym PIT co do zasady się zgadza. Konieczne jest bowiem ponowne zdefiniowanie zasad rządzących procesem zbierania i przetwarzania danych osobowych, zwłaszcza poza obszarem Unii Europejskiej, gdzie nie sięga wspólnotowe prawodawstwo. Projekt KE kładzie szczególny nacisk na dane udostępniane przez nas samych w internecie, a także proces ich ewentualnego usunięcia.

>> Czytaj także: Ustawa o danych osobowych pełna luk

Nie ulega bowiem wątpliwości, że fora czy serwisy społecznościowe wykorzystywane są też m.in. przez działy kadr czy rekrutacji przy ocenach pracowników czy też kandydatów. W tej sferze zdaje się zacierać granica między życiem prywatnym a zawodowym, co już teraz ma bardzo wymierne konsekwencje, chociażby w postaci utraty pracy czy szansy na awans.

Sonda
Konieczne są nowe zasady w zakresie ochrony danych osobowych
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

PTI nie widzi sensu w poszerzaniu katalogu danych wrażliwych i nakładaniu na ich administratorów dodatkowych obowiązków. Jest przekonane, że działania te będą nieefektywne, nawet pod groźbą kary. Dlatego też proponuje, by rozpocząć dyskusję nad ustanowieniem kompletnego minimalnego katalogu danych wrażliwych, które na terenie całej Unii Europejskiej będą chronione na podstawie tych samych środków prawnych i z wykorzystaniem tych samych rozwiązań technicznych.

Towarzystwo postuluje m.in.:

  • wzmocnienie ochrony obywateli w sytuacji, gdy dane wrażliwe zostaną bezprawnie użyte w celu wyrządzenia szkody, krzywdy bądź naruszenia dobrego imienia,
  • nadanie GIODO lub RPO uprawnień do występowania z oskarżeniem z urzędu w sytuacji wykorzystywania danych wrażliwych na masową skalę,
  • GIODO powinien zyskać prawo do kontrolowania służb specjalnych wykorzystujących dane osobowe,
  • zakaz przechowywania danych poza obszarem Unii Europejskiej, jeśli nie będzie możliwe zapewnienie wystarczającej nad nimi kontroli; dla firm niestosujących się do postanowień przewidziane być powinny wysokie kary finansowe,
  • by zbierane przez inne państwa dane biometryczne obywateli UE w związku z ich podróżami były wykorzystywane tylko na podstawie odpowiednich umów.

Oprócz tego Towarzystwo zastanawia się także, czy nie należałoby zmienić zasad funkcjonowania globalnej sieci w Europie tak, by zabezpieczyć ją przed cyberatakami.


Następny artykuł » zamknij

Chcemy coraz więcej e-usług

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy