Przejęcie home.pl przez 1&1 - UOKiK przedłuża postępowanie

17-08-2015, 13:04

O przejęciu home.pl przez 1&1 media donosiły w ubiegłym miesiącu. Sprawa nie była całkiem zamknięta, bo konieczna była zgoda UOKiK. Urząd postanowił przedłużyć postępowanie w tej sprawie o 4 miesiące.

W pierwszej połowie lipca firma United Internet (właściciel 1&1) ogłosiła zamiar przejęcia home.pl, popularnego polskiego dostawcy hostingu. Cena przejęcia to 135 mln euro. Transakcja była w zasadzie załatwiona, ale konieczne było uzyskanie zgody krajowego organu ds. ochrony konkurencji, czyli od naszego Urzędu Ochrony ds. Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

UOKiK chce zbadać rynek

Dziś UOKiK poinformował o przedłużeniu o cztery miesiące postępowania w tej sprawie. Pozwala na to nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która weszła w życie 18 stycznia. Pierwszy etap postępowania trwa do 1 miesiąca, natomiast w pewnych przypadkach jest możliwość wydłużenia postępowania o 4 miesiące. Tak jest przy sprawach szczególnie skomplikowanych, wymagających przeprowadzenia badania rynku i takich, w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji na rynku.

Po analizie zebranych materiałów UOKiK uznał, że zachodzi konieczność przeprowadzenia badania rynku. Urząd chce ustalić w szczególności, jaki wpływ będzie miała koncentracja na krajowe rynki domeny krajowej (.pl), usług hostingu i usług związanych z uruchamianiem sklepów internetowych. W opinii UOKiK obecnie nie ma wiarygodnych i publicznie dostępnych informacji na temat działalności związanej ze świadczeniem usług chmurowych.

Decyzję UOKiK o przedłużeniu postępowania pochwala Łukasz Gawior z firmy hostingowej Zenbox.pl.  

- Z perspektywy zenbox.pl - uczestnika rynku hostingowego - decyzja UOKiK jest słuszna, gdyż wymusza rzetelną ocenę skali podmiotu, który miałby powstać po przejęciu home.pl przez 1&1. Dla przypomnienia, grupa home.pl składa się z wielu marek. Prócz sztandarowego home.pl, grupa posiada w swoim portfolio także Az.pl (jeszcze niedawno 3 gracza na rynku hostingowym), Premium.pl, HomeCloud.pl oraz kilka serwisów obsługiwanych technologicznie, m.in. strefa.pl (należąca do Interia.pl), hosting.wp.pl, chmura.orange.pl. Prócz raportów NASK, które obejmują jedynie domeny internetowe z polską końcówką, nie mamy w Polsce żadnych badań, które jednoznacznie wskazywałyby obecny rozkład sił na rynku usług hostingowych oraz SaaS-owych, na których home.pl ma szczególnie silną pozycję ze względu na swoją długą obecność. Połączenie kapitału oraz potencjału baz klientów home.pl i 1&1 w Polsce, może spowodować powstanie podmiotu, który będzie monopolistą na rynku. Wierzymy, że UOKiK podejmie odpowiednie kroki, aby zweryfikować to zagrożenie, szczególnie że już w tej chwili mamy do czynienia z duopolem dwóch największych graczy - mówił przedstawiciel Zenbox.

To się zdarza

Wydanie postanowienia o przedłużeniu terminu zakończenia postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. Już po raz czwarty od nowelizacji Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów UOKiK decyduje się na wydłużenie postępowania. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031