Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Pracodawcy wręczający świąteczne prezenty pracownikom muszą brać pod uwagę ewentualne skutki podatkowe

06-12-2021, 15:47

Jak wyjaśniają rozmówcy serwisu Prawo.pl ważne jest źródło, z którego upominki zostały sfinansowane oraz wartość takiego świadczenia. Specjalne zasady obowiązują emerytów i rencistów.

Zagadnienie przez wiele lat budziło wątpliwości i prowadziło do sporów z organami podatkowymi. Większość z nich rozwiał wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13) w sprawie opodatkowania nieodpłatnych świadczeń pracowniczych. Zgodnie z tym postanowieniem przychodem pracownika mogą być świadczenia, które zostały spełnione za jego zgodą (skorzystał z nich dobrowolnie) i w jego, a nie pracodawcy, interesie; przyniosły korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia koniecznego wydatku; korzyść była wymierna i przypisana tylko pracownikowi.

Podatki a udział w spotkaniu świątecznym i wręczone upominki w trakcie spotkania

Jak w rozmowie z portalem Prawo.pl tłumaczy Izabela Rutkowska, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Savior Legal&Tax, kryteriów tych nie spełnia udział w organizowanym przez pracodawcę spotkaniu świątecznym, nie powoduje, więc u pracownika dodatkowego przychodu, w rezultacie nie trzeba naliczać podatku. Inne konsekwencje fiskalne wynikają z wręczenia pracownikowi prezentu w trakcie takiego spotkania. Upominek taki powinien już być traktowany jako przychód ze stosunku pracy podlegający, co do zasady, opodatkowaniu. 

Podatki a upominki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Pracodawcy wręczający świąteczne prezenty pracownikom muszą brać pod uwagę ewentualne skutki podatkowe

Grzegorz Symotiuk, doradca podatkowy w kancelarii TAX PFK w rozmowie z Prawo.pl zauważa jednak, że wyjątkiem są upominki pokrywane w całości ze środków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) lub funduszy związków zawodowych. Ich wartość jednak nie może przekraczać kwoty 1 tys. zł (rocznie). Zasadę tę wprowadza art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT.

Podatki a bony, talony itp

Warto także pamiętać, iż bony, talony i inne znaki, uprawniające do wymiany na towary lub usługi nie są świadczeniami rzeczowymi, co oznacza, że otrzymanie od pracodawcy np. bonów będzie wiązało się koniecznością opłacenia podatku dochodowego.

Podatki a karta przedpłacona

Ale ze zwolnienia w tym zakresie może skorzystać pracownik, który otrzymał od pracodawcy kartę przedpłaconą, co potwierdził to m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji nr IBPBII/1/415-194/14/ASz. Organ podatkowy stwierdził w niej, że karta przedpłacona to swego rodzaju karta płatnicza. Świadczenie takie, jak wyjaśnia Grzegorz Symotiuk w rozmowie z Prawo.pl, będzie zatem objęte zwolnieniem, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT.

Podatki a prezenty dla emerytów i rencistów

Świąteczne prezenty otrzymywane przez emerytów i rencistów od byłych pracodawców, jak wskazuje Prawo.pl, mogą być zwolnione z podatku dochodowego, ale ich roczna wartość nie może przekraczać 3 tysięcy zł. Do zastosowania zwolnienia nie jest konieczne, aby przekazywane środki były finansowane z ZFŚS. Bez znaczenia jest również forma prezentu. Artykuł 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT wskazuje, że wolne od podatku są świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych. Od nadwyżki trzeba jednak zapłacić 10 proc. podatek zryczałtowany (art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT).

Szczegółowe informacje w serwisie prawo.pl >


Źródło: PAP MediaRoom


Ostatnie artykuły:


fot. gov.plfot. Intrum
« Lipiec 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031