Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Pożyczki pozabankowe - jak bezpiecznie z nich korzystać?

22-07-2015, 12:06

Pożyczki pozabankowe są niezwykle popularną formą pozyskiwania funduszy wśród Polaków. Dlaczego tak się dzieje? Oferty podmiotów udzielających pożyczek są z wielu względów bardzo korzystne dla przeciętnego Kowalskiego. Nie są to kredyty bankowe, w przypadku których wnioskodawca może się spotkać z odmową, nie trzeba przedstawiać celu, na który chce spożytkować pieniądze, nie trzeba wykazać się regularnymi dochodami. Szeroka oferta dostępnych usług umożliwia dopasowanie pożyczki do indywidualnych potrzeb. Jednak, by móc bezpiecznie z nich korzystać, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Uważne czytanie umowy leży w interesie każdego pożyczkobiorcy

Szybka pożyczka to rozwiązanie idealne dla każdego, kto w krótkim czasie potrzebuje uzyskać niewielką sumę pieniędzy. Zredukowana ilość określonych procedur, które są wymagane przy udzielaniu pożyczki, przekłada się na skrócony czas oczekiwania na pieniądze. Jednak nawet w okrojonym kształcie, formalności są niezbędne. Należy do nich umowa, którą trzeba podpisać, zanim potrzebna kwota znajdzie się na koncie wnioskodawcy. Powinny się w niej znaleźć szczegółowe i wyczerpujące informacje dotyczące wszystkich kosztów, prowizji i opłat, które mogą zostać doliczone do pożyczonej sumy. Dokładne wczytanie się w dokument pozwoli na wybranie najlepszej oferty i bezpieczne zawarcie transakcji. 

Jak bezpiecznie zaciągnąć pożyczkę?

Zanim decyzja o pożyczce zostanie ostatecznie podjęta, warto wykonać następujące czynności:

• sprawdzić obecność firmy na liście podmiotów podlegających kontroli Komisji Nadzoru Finansowego,
• policzyć całkowity koszt pożyczki – końcową sumę do zapłaty,

• podczas studiowania umowy, zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania i porównać z innymi ofertami (np. za pomocą porównywarki finansowej Finansowysupermarket.pl), czy firma wymaga wniesienia zabezpieczenia pożyczki, czy pojawiają się dodatkowe opłaty, czy treść jest zrozumiała, czy konsultant potrafi wytłumaczyć wszelkie niejasności. 

reklama

Czy darmowa pożyczka jest faktycznie darmowa?

Media są pełne reklam zachęcających potencjalnych pożyczkobiorców do skorzystania z ofert firm udzielających tzw. chwilówek. Wiele z nich kusi obietnicą pożyczki za darmo. Co to oznacza dla klienta? Pożyczki pozabankowe mogą być udzielane przez instytucje, które nie muszą posiadać zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności. Wysokość pobieranych opłat za udzielenie pożyczki była do 10 lipca 2015r. regulowana prawnie tylko w zakresie naliczania odsetek, te zaś nie mogły przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego. Podmioty udzielające pożyczek zarabiały głównie na opłatach dodatkowych, opłatach przedwstępnych, różnych formach zabezpieczenia czy karach za niedotrzymanie terminu. Dlatego uważne czytanie formularza transakcji jest podstawową czynnością, która pozwoli na uniknięcie problemów związanych z zadłużaniem się i wybranie uczciwego pożyczkodawcy.W chwili obecnej obowiązuje już ustawa sejmowa, która reguluje również kwestię kosztów pozaodsetkowych, co znacząco umacnia pozycję klienta i wpływa na jego bezpieczeństwo finansowe.

 

 

Źródło: Publikacja opłacona

Komunikaty Firm

Jeśli chcesz, aby informacja prasowa lub komunikat Twojej firmy pojawił się w DI pisz pod adres: kf@di24.pl. W odpowiedzi prześlemy informacje o usłudze.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. Sophos




fot. Freepik




fot. Freepik