Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Portret pomysłodawcy - kto zgłasza pomysły na biznes?

13-03-2012, 09:46

Inkubator Obserwatorium Zarządzania, jednostka specjalizująca się w wejściach kapitałowych w przedsięwzięcia na wczesnym etapie rozwoju, przeprowadziła niedawno dwa nabory pomysłów na biznes. W ciągu trzech miesięcy wpłynęło ponad 700 wniosków, na ich podstawie podjęto próbę stworzenia Portretu Pomysłodawcy.

Wśród pomysłodawców dominują mężczyźni, wysłali oni 3 razy więcej projektów przedsięwzięć niż kobiety. Najwięcej pomysłów na biznes pochodziło od osób w wieku 24-27 lat. Średnia wieku wszystkich, którzy zgłosili się do Inkubatora Obserwatorium Zarządzania, wynosi 32 lata. Najmłodszy pomysłodawca miał 18 lat, a najstarszy 64.

Zgłaszający pomysły to przeważnie osoby posiadające wykształcenie wyższe, mające doświadczenie zawodowe, a co 2 osoba deklaruje min. roczne doświadczenie w prowadzeniu przedsiębiorstwa.

Województwa, z których napłynęły pomysły na biznes

Wśród pomysłodawców dominują osoby z obszaru województwa mazowieckiego. Kolejne grupy pochodzą ze Śląska, Małopolski, Wielkopolski oraz Dolnego Śląska. Bardzo małą grupę stanowią pomysły ze wschodnich terenów Polski. Najmniejszą liczbę zgłoszeń otrzymano z województwa świętokrzyskiego.

Pomysłodawcy najchętniej chcą zakładać przedsiębiorstwa o krajowym zasięgu działania. Co piąta osoba myśli o rynku światowym, a co 7 o rynku europejskim. Widoczny jest tu trend wyjścia z produktami i usługami poza granice naszego kraju i budowania globalnego startupu.

Deklaracja fazy rozwoju zgłaszanego pomysłu na biznes

Wśród zgłoszeń dominują projekty wyłącznie w fazie pomysłu, co 9 pomysłodawca deklaruje budowanie prototypu, a co 12 jego posiadanie. Większość pomysłów na biznes potrzebuje maksymalnie 3 miesięcy, aby wprowadzić produkt/usługę na rynek. Natomiast 9% informuje, iż działalność komercyjną mogliby rozpocząć dopiero po roku od założenia spółki.

Podsumowując powyższe dane, statystyczny pomysłodawca to młody człowiek, w wieku ok. 25 lat, posiadający wyższe wykształcenie i pochodzący zazwyczaj z terenów Mazowsza. Posiada 1-3-letnie doświadczenie zawodowe, ale stawia kroki w kierunku własnej firmy. Mając nietuzinkowy pomysł na biznes, szuka wsparcia kapitałowego na jego realizację oraz stara się o silnego partnera w biznesie.

Czytaj także: Dlaczego startupowa "góra" rodzi same "myszy"?


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *