Poprawiona ustawa o prawie autorskim idzie do prezydenta

GazetaPrawna.pl 09-07-2010, 16:27

Nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych trafi na biurko prezydenta. W czwartek Sejm głosował poprawki redakcyjne zgłoszone do niej przez Senat.

Nowela ustawy o prawie autorskim jest konsekwencją wyroku TK ze stycznia 2006 r. Trybunał zakwestionował regulację dotyczącą trybu postępowania przed komisją prawa autorskiego podczas zatwierdzania przedstawianych przez organizacje zbiorowego zarządzania tabel wynagrodzeń za korzystanie z utworów lub artystycznych wykonań. Głównym zarzutem sędziów Trybunału był brak możliwości uczestniczenia w tym postępowaniu, w charakterze strony, użytkowników praw autorskich, czyli tych, którzy tantiemy płacą.

Nad nowelą przez ostatni rok pracowali posłowie sejmowej podkomisji kultury. Znalazł się w niej wymagany przez Trybunał zapis ustalający, że każda tabela wynagrodzeń będzie sporządzana przez przedstawicieli obu stron - organizacji zbiorowego zarządzania, np. ZAiKS-u, oraz użytkowników praw autorskich.

Zmodyfikowano także postępowanie przed komisją prawa autorskiego - ustalono sześciomiesięczny termin, podczas którego zatwierdzanie tabel powinno zostać zakończone. O jego ewentualnym przedłużeniu będą mogli zadecydować, w wyjątkowych sytuacjach, wszyscy członkowie tego postępowania lub zespół orzekający komisji prawa autorskiego, jeżeli uzna to za zasadne.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Poprawiona ustawa o prawie autorskim idzie do prezydenta

PAP

gazeta prawna


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag tantiemytag prawo autorskietag nowelizacje
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930