Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polskie prawo nie nadąża za informatyką. Podsumowanie III Kongresu Profesjonalistów IT

PATRONAT MEDIALNY 27-10-2015, 06:41

Zrównoważona energetyka, biogospodarka rolno-spożywcza, zdrowe społeczeństwo to jedne z wielu inteligentnych specjalizacji, które prężnie rozwijają się w Polsce. Nowe technologie mogą stanowić dla nich wsparcie. Co to za technologie i w jaki sposób wpływają na inteligentne specjalizacje, jakie rozwiązania niosą ze sobą, a także dlaczego polskie prawo nie jest dostosowane do zmieniającego się świata IT - odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzielili prelegenci podczas III Kongresu Profesjonalistów IT.

W czwartek 22 października w sali konferencyjnej Hotelu Rzeszów odbył się III Ogólnopolski Kongres Profesjonalistów IT skierowany do praktyków branży informatycznej. Wydarzenie zorganizowano pod hasłem Nowe technologie wsparciem inteligentnych specjalizacji. Zgromadziło ono ponad 120 osób. Kongres przygotowany został przez Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka przy pomocy firma z Klastra IT.

Podczas wykładów poruszone zostały takie tematy jak: prawo autorskie i nowe technologie, zastosowanie systemów informatycznych w systemach bezzałogowych. Mówiono również o programowaniu ruchów człowieka. Swoje miejsce w programie Kongresu znalazły też nowe technologie telewizyjne. Część warsztatowa składała się z bloków tematycznych poświęconych nowoczesnym technologiom medycznym, ICT dla innowacyjnych społeczności lub e-usług oraz inteligentnym systemom zarządzania.

III Kongres Profesjonalistów IT

Szeroki wachlarz tematyczny świadczy o tym, w jak szybkim tempie rozwija się branża IT, jak bardzo jest złożona i jak pomocna w wielu innych dziedzinach życia. W coraz większym i szerszym zakresie wdrażane są nowoczesne rozwiązania technologiczne, których celem jest usprawnianie jakości życia i pracy. Uczestnicy i prelegenci Kongresu zauważali, że w zasadzie wszystkie branże podążają za zmianami w zakresie IT, jednak polskie prawo nadal nie wypracowało rozwiązań, które chroniłyby autorów dzieł tworzonych przez np. programistów.

Znaczenie i możliwości informatyki rosną nie tylko na Podkarpaciu, czego wyraz dał Wojciech Materna, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka: Stawiamy na współpracę. Województwo Podkarpackie cechuje najwyższy wskaźnik zaufania społecznego, a to w dużym stopniu przekłada się na networking, w którego efekty wierzymy. Współpraca jest bardziej korzystna niż rywalizacja, dlatego właśnie w ten sposób można osiągnąć zdecydowanie więcej niż samodzielnie walcząc na trudnym rynku.

Informatyka się rozwija a prawo stoi w miejscu

Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy systematyczne przenoszenie biznesu do świata wirtualnego. Największe firmy z sektora transportowego wynajmu mieszkań czy też handlu detalicznego opierają swoją działalność tylko na pośrednictwie pomiędzy sprzedawcami i odbiorcami usług. Z analogicznym stanem rzeczy mamy do czynienia w przypadku różnego rodzaju utworów (muzycznych, obrazów, tekstów). Większość z powstających aktualnie utworów występuje w formie digitalizowanej i ten kanał komunikacyjny jest także dla dużej części twórców głównym kanałem sprzedaży.  

W czasie gdy coraz częściej zamiast TV ogląda się programy on-line (VOD, streaming), a link jest dla nas prostszym słowem niż odesłanie, polskie przepisy wydają się ignorować wskazany postęp technologiczny, nie dostosowując swojego brzmienia do zmieniającej się rzeczywistości. Pojawia się pytanie, czy rozwiązaniem jest ciągła zmiana przepisów i ściganie przez ustawodawcę zmieniającej się rzeczywistości? Chyba nie, bo przy tak szybkim tempie zmian ustawodawca jest z góry skazany na porażkę. Konieczna  wydaje się zmiana stylu myślenia o utworach w nowej wirtualnej rzeczywistości i zbudowanie wokół tego nowych zasad obrotu i ochrony wskazanych utworów – podsumowuje Michał Kibil, adwokat, Kancelaria Gorazda, Świstuń, Wątroba i Partnerzy, Adwokaci i Radcowie Prawni.

Nie tylko czysta teoria

Konferencji towarzyszyła także ekspozycja, podczas której każdy uczestnik mógł spróbować swoich sił na prototypie symulatora lotów, który jako jedyna powstała konstrukcja oddaje w pełni fizykę samolotów ultralekkich. Dodatkowo można było usiąść za kierownicą bolidu skonstruowanego przez studentów Politechniki Rzeszowskiej, czy podziwiać łazik marsjański, który zajął pierwsze miejsce podczas tegorocznych zawodów University Rover Challenge, odbywających się na pustyni w stanie Utah (USA). Można było zaczerpnąć także wiedzy na temat nowoczesnych technologii bezpośrednio od specjalistów.

Kongres Profesjonalistów IT został zorganizowany przez Klaster Firm Informatycznych Polski Wschodniej przy współpracy z firmą Exacto Sp. z o.o., a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Rzeszowa, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Starosta Powiatu Rzeszowskiego.  

 

**************

Klaster Firm Informatycznych Polski Wschodniej to organizacja zrzeszająca podmioty, które wnoszą istotny wkład w rozwój polskiej branży informatycznej. Głównym celem klastra jest konsolidacja i współpraca przedsiębiorstw z branży ICT, ze szczególnym uwzględnieniem Podkarpacia. Koordynatorem projektu Klaster IT jest Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka. Więcej informacji na temat realizowanych przez Klaster projektów znajduje się na stronie: www.klasterit.pl.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Więcej w tym temacie:



    Ostatnie artykuły:


    fot. Samsung



    fot. HONOR