Polskie firmy tracą miliony na kradzieży własności intelektualnej

Forsal.pl 02-09-2009, 14:03

Średnio 1 proc. przychodów tracą firmy na podróbkach i kradzieży wynalazków. Wszystko dlatego, że wiele polskich firm wciąż nie rejestruje patentów, znaków towarowych czy też wzorów przemysłowych.

Mimo że od kilku lat obserwujemy powoli rosnącą liczbę zgłoszeń o ochronę własności przemysłowej, to nadal wśród polskich przedsiębiorców nie ma pełnej świadomości korzyści, jakie to przynosi – ocenia Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego.

To właśnie – jej zdaniem – powoduje, że polskie firmy coraz mocniej tracą na naruszaniu ich znaków towarowych, wzorów przemysłowych czy też patentów. Z szacunków firmy doradczej KPMG wynika, że dla przeciętnego przedsiębiorstwa średniej wielkości oznacza to roczne straty na poziomie 4 mln zł. W przypadku dużych firm są one jeszcze większe i często przekraczają 1 proc. rocznych przychodów. Gdy porównamy to ze skalą piractwa intelektualnego (ponad 65 proc. polskich firm ocenia, że ma z nim problemy), to straty w skali całej gospodarki idą w setki milionów złotych.

Więcej informacji w artykule Polska firma traci średnio 4 mln zł rocznie na kradzieży własności intelektualnej

Mariusz Gawrychowski
"Forsal.pl"


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy