Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polski Ład: składka zdrowotna obniży... składkę zdrowotną

12-07-2022, 13:36

Przepisy Polskiego Ładu dają podatnikom rozliczającym się liniowo możliwość pomniejszenia podstawy składki zdrowotnej o… zapłaconą składkę zdrowotną. Ekspert z firmy inFakt wyjaśnia, jak można z tego skorzystać.

Zmiana przepisów z 1 lipca 2022 r. powoduje, że podatnicy rozliczający się liniowo mogą obniżyć dochód do opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne maksymalnie do kwoty 8 700 zł. Oznacza to, że mogą dzięki temu zaoszczędzić nawet do 1 653 zł rocznie podatku. 

Obniżenia tego można dokonać na dwa sposoby. Po pierwsze, poprzez zaliczenie zapłaconej składki zdrowotnej do kosztów uzyskania przychodów. Po drugie, poprzez obniżenie dochodu do opodatkowania, w momencie wyliczania samej zaliczki na podatek. Jest to rozwiązanie zawarte w ustawie o podatku dochodowym analogiczne jak przy składkach na ubezpieczenie społeczne.

Nowe przepisy nie są w tym zakresie jednak zbieżne z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z przepisami tej ustawy podstawę składki zdrowotnej stanowi przychód pomniejszony o koszty i ewentualne składki na ubezpieczenie społeczne, o ile nie zostały zaliczone do kosztów. 

W związku z tym, jeżeli składka zdrowotna zostanie zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, to tym samym obniży ona podstawę wyliczenia składki zdrowotnej. W drugim przypadku składka zdrowotna nie obniży tej podstawy.

Jeśli składka zdrowotna będzie więc zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, pozwoli to podatnikowi zaoszczędzić dodatkowe nawet 426,30 złotych na składce zdrowotnej. 

Ile można zaoszczędzić?

Dzięki zaliczeniu zapłaconej składki zdrowotnej do kosztów uzyskania przychodu podatnik może zaoszczędzić w ciągu roku maksymalnie 2079,30 zł (426,30 zł na składce zdrowotnej i 1653 zł podatku).

W przepisach mimo wszystko powinien pojawić się zapis korygujący, który stanowiłby, że podstawę składki zdrowotnej stanowi dochód pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, o ile nie zostały zaliczone do kosztu uzyskania przychodu. Wówczas efekt w przypadku różnych rozwiązań byłby taki sam.

Obecnie jednak korzystniejszym rozwiązaniem jest zaliczanie składki zdrowotnej do kosztów. Wtedy obniży się zarówno podstawa opodatkowania, jak i podstawa samej składki zdrowotnej.

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031