Policja ujęła "Polsilvera" - sprawcę włamania do Plus Banku

14-10-2015, 11:32

Polska policja ujęła "Polsilvera", określanego w niektórych mediach jako "haker numer jeden". To on stał za głośnym włamaniem do Plus Banku.

"Polsilver" zatrzymany

Dziś funkcjonariusze poinformowali o zatrzymaniu cyberprzestępcy znanego jako "Polsilver". Okazał się nim 31-letni TomaszG., który według policji jest jednym ze sprawców włamania do systemu bankowości elektronicznej Plus Banku. 

Dziennik Internautów wspominał o tym włamaniu w przeglądach wydarzeń dot. e-bezpieczeństwa. Atakujący opublikował oświadczenie, w którym przyznał się do serii ataków na Plus Bank. W zamian za nieupublicznianie pozyskanych informacji haker żąda „200,000 zl przy platnosci jednorazowej lub 400,000 zl w przypadku platnosci na raty”. Haker pieniędzy nie otrzymał co spowodowało ujawnienie danych klientów banku

4 mln strat?

Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga od maja br. prowadziła śledztwo w sprawie "włamania do systemu bankowości elektronicznej jednego z banków". Według policji kilkadziesiąt osób prywatnych i podmiotów zostało pokrzywdzonych działaniem przestępców. Hakerzy mieli doprowadzić do ponad 4-milionowych strat.

Ustaleniem sprawców zajął się Wydział dw. z Ceberprzestępczością Biura Służby Kryminalnej KGP oraz Centralne Biuro Śledcze Policji. Policjanci zebrali materiały, które pozwoliły zatrzymać Tomasza G., jednego ze sprawców włamania do systemu.

- Dzięki skutecznej pracy funkcjonariuszy udało się także zapobiec dalszej kradzieży pieniędzy w kwocie blisko 3,5 miliona złotych. Podczas przeszukania miejsca zamieszkania Tomasza G, policjanci ujawnili i zabezpieczyli komputery, nośniki pamięci, telefony komórkowe oraz kilkadziesiąt kart SIM. Funkcjonariusze zabezpieczyli także część pieniędzy, które najprawdopodobniej pochodziły z przestępstw. Zatrzymany usłyszał kilkanaście zarzutów, m.in. oszustwa komputerowego oraz prania pieniędzy. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności - czytamy w komunikacie Policji. 

O zatrzymaniu Polsilvera donosi także TVN24. Z materiału tej telewizji wynika, że Polsilver "zdecydował się współpracować" z Policją. 

Policja skuteczniejsza w walce z cyberprzestępcami

Polska policja naprawdę miewa sukcesy na polu walki z cyberprzestępczością. Niedawno informowaliśmy o namierzeniu i zatrzymaniu grupę okradającej konta bankowe samorządów, w skład której wchodziło dwóch administratorów popularnego wśród przestępców forum ToRepublic. Polska policja ma też na koncie zatrzymanie złodzieja bitcoinów - Rafał W. - który miał wyprowadzić wirtualną walutę wartą wartych 85 tys. złotych z pewnego serwisu internetowego.

Policja przechodziła również zmiany organizacyjne, aby skuteczniej walczyć z przestępstwami komputerowymi. Od 15 marca w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie funkcjonuje Wydział do Walki z Cyberprzestępczością. Jest to komórka organizacyjna, w której mają pracować doświadczeni policjanci zajmujący się tropieniem przestępczości w internecie. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031