Podróż w niezwykłe Światy Wyobrażone. Zakończono drugą edycję gdańskiej konferencji TEDxKids@Przymorze

PATRONAT MEDIALNY 21-11-2014, 18:00

W minioną sobotę, 15 listopada br., Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER jeszcze przed godz. 11:00 tłumnie opanowały dzieci wraz z rodzicami i opiekunami, którzy przybyli na TEDxKids@Przymorze wysłuchać pasjonujących wystąpień małych prelegentów i prelegentek. Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty łączące dobrą zabawę z nauką.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


TEDxKids@Przymorze

Już od momentu rozpoczęcia konferencji odczuwalna była wesoła atmosfera. Nie zabrakło jednak skupienia i powagi towarzyszącej wysokiemu poziomowi merytorycznemu i angażującym opowieściom małych mówców. Na scenie gdańskiej TEDxKids@Przymorze w dziewięciu prelekcjach zaprezentowało się w sumie dwanaścioro dzieci, które przybyły na konferencję z całej Polski. Najmłodszymi prelegentami byli 7-letni: Daria, Zuzia oraz mały konstruktor, Maciej z Warszawy, najstarszym – 13-letni Kajetan, na co dzień pasjonat sportów wodnych. Podczas swoich wystąpień porywającymi mowami odkryli przed uczestnikami konferencji niezwykłe tajemnice swoich „Światów Wyobrażonych”.

TEDxKids@Przymorze

Jako pierwsze zaprezentowały się 13-letnia Kinga i 9-letnia Gabrysia – siostry, które z pomocą taty stworzyły własną aplikację mobilną, PetBondCare. Droga od pomysłu do realizacji wcale nie była łatwa (przygotowanie prezentacji dla informatyków, przeprowadzenie warsztatu i w końcu podpisanie pierwszej umowy), ale dzięki ciężkiej pracy mogły się sporo nauczyć. Dziś proponują swoim kolegom i koleżankom narzędzie, dzięki któremu – po założeniu profilu pupila – użytkownik uzyska poprzez telefon dostęp do szeregu ciekawych rozwiązań, m.in. możliwości umówienia się na wspólny spacer z innym właścicielem zwierzęcia domowego.

Głośno będzie zapewne także o 9-letnim Janku, który zabrał uczestników wydarzenia w podróż przez lądy i oceany. Sam zaczął podróżować już w wieku 4 miesięcy, pokonując różne trudności: wysokie i niskie temperatury, ostre zbocza górskie oraz bezkresne morza. Jak zapowiadał, tysiące pokonanych kilometrów i zwiedzenie ponad 22 proc. globu (Janek odwiedził już 25 krajów) to dopiero początek – apetyt na poznawanie i odkrywanie nowych miejsc wciąż wzrasta!

TEDxKids@Przymorze

Po wystąpieniu Janka do świata robotyki, zabrali nas trzej przyjaciele Koła Naukowego RoboDATycy: warszawiacy Maciej, Antoni i Bernard. Uczniowie Dziecięcej Akademii Twórczości z wielką pasją opowiadali o swoim zafascynowaniu nowymi technologiami i naukami ścisłymi, w tym informatyką i algorytmami, których rozumienia uczą się poprzez konstruowanie robotów oraz tworzenie do nich programów. W swojej prezentacji dokonali także porównania możliwości człowieka oraz pokazywanych robotów.

W porywający sposób o swojej pasji opowiedział również Kajetan, młody windsurfingowiec, na co dzień zmagający się z falami. W swoim wystąpieniu poruszył kwestię uczucia wolności, którego doznaje, pływając i przemierzając fale. Tą radością chciałby się w przyszłości podzielić z innymi jako instruktor sportów wodnych i nauczyć ich, np. slalomu freestyle wave.

Następnie na scenie pojawiła się 7-letnia Zuzia, która opowiedziała nam o odkrywanych przez siebie tajemnicach pewnych miejsc. Dziewczynka przez jakiś czas żyła jak współczesna Nomadka – poznając trudy i radości wędrowniczego trybu życia. W swoją podróż zabierała jedynie plecak, w którym mieścił się cały jej dobytek. Prezentacja Zuzi była o tyle nietypowa, że składała się z listy pytań losowanych i zadawanych jej przez publiczność, tak że jej wystąpienie układało się w serię ciekawych przygód i opinii. Zuzia wraz ze swoją maskotką, wilczkiem, zaprezentowała słuchaczom opowieść o wakacyjnych festiwalach. TEDxKids@Przymorze

Wśród prelegentów znalazł się także 7-letni Maciej, pasjonat zdalnie sterowanych modeli. Lubi składać modele, m.in. koparki, wyścigówki. Według niego nie ma rzeczy niemożliwy, a marzenia są po to, by je spełniać, co udowadnia zapał i niezłomność towarzysząca pierwszym próbom ożywienia modeli.

W kolejną podróż, tym razem w nieznane obszary wyobraźni, zaprosiła uczestników konferencji również 7-letnia Daria. Dziewczynka nie tylko pięknie ilustruje i tworzy niesamowite opowieści ustne, ale i pracuje nad książeczkami, którymi z pewnością zainteresuje się jeszcze rynek wydawniczy. Daria opowiedziała słuchaczom historie z książeczek, które sama tworzy, m.in. "Furby krzyczy w farbie". TEDxKids@Przymorze

O tajemnicach nieodkrytych światów wspomniał również Juliusz, genialny mały matematyk, który specjalizuje się w "płaszczakach", "pierścieniach" i "hipersześcianach”. W swoim wystąpieniu mówił nie tylko o nietypowych zjawiskach, które stara się zgłębić i scharakteryzować matematycznie, ale i o wielowymiarowym aspekcie świata i czwartym wymiarze oraz o pasjonujących go światach równoległych. W prezentacji nie zbrakło odniesień do rzeczywistości – Juliusz tłumaczył swoje obserwacje na podstawie dzieł Salvadora Dalego czy Pabla Picassa.

Fascynująco o swojej pasji – fotografowaniu – mówiła również ostatnia uczestniczka konferencji, Ela. Uczennicy Słupskiej Pracowni Fotografii Cyfrowej i Analogowej oraz laureatce i uczestniczce wojewódzkich i ogólnopolskich konkursów fotograficznych udało się zaczarować publiczność opowieścią o technikach „malowania światłem” z wykorzystaniem długich czasów naświetlania i świecących obiektów. Jej prace i dojrzały dorobek artystyczny wprawiły w zachwyt niejedną z osób siedzących na widowni. Na koniec Ela zaangażowała i zaprosiła publiczność, aby sama mogła doświadczyć i sprawdzić, w jaki sposób działa technika luminografii. Dzięki temu dzieci zasiadające na widowni mogły wykonać same kilka fotografii. TEDxKids@Przymorze

– Wystąpienia dzieci były zachwycające i do tego niesamowicie różnorodne! Każda z prelekcji była wyjątkowa, a momentami wręcz niewiarygodna i trudna do wyobrażenia – podróż z czteromiesięcznym dzieckiem czy nomadyczny styl życia, który prowadziła zaledwie kilkuletnia dziewczynka. A jednak takie rzeczy są możliwe. Co więcej, nawet najbliższe podróże i najmniejsze hobby rozwijają pasje, uczą mądrości i logicznego myślenia, a także wydobywają olbrzymie pokłady potencjału tkwiącego w młodych osobach. Dowody tego zebraliśmy podczas tegorocznego TEDxKids@Przymorze, którego poziom i zainteresowanie jak zwykle przerósł nasze oczekiwania! – podsumowuje Katarzyna Kołakowska, koordynatorka projektu. 

TEDxKids@Przymorze to jednak nie tylko wystąpienia. Przybyłe na spotkanie dzieci miały okazję, w przerwie między wystąpieniami, skorzystać z jednego z praktycznych warsztatów rozwijających ich zdolności. TEDxKids@Przymorze

– Dla uczestników tegorocznej edycji przygotowaliśmy ciekawe zajęcia, wśród których swoje talenty mogli szlifować zarówno przyszli artyści, jak i miłośnicy nauk ścisłych. Najmłodsi wzięli udział w kreatywnym warsztacie „Mapa Marzeń”, w którym uczyli się wykorzystywania różnych technik plastycznych. Nieco starsze dzieci zaprosiliśmy na mrożące krew w żyłach eksperymenty dla chemików oraz naukę kodowania, gdzie mali pasjonaci informatyki uczyli się, jak stworzyć własną grę tylko w 30 minut! – opowiada Katarzyna Kołakowska.

– Mogę śmiało powiedzieć, że kreatywności, chęci tworzenia i zapału do nauki nie było końca. To naprawdę niesamowite, jak dzieci chętnie przyswajają nową wiedzę i ile potrafią przy tym nauczyć nas, dorosłych. Warto naprawdę już od najmłodszych lat pielęgnować pasje dziecka. 7-letni Maciej, którego wystąpienia słuchaliśmy, wykazywał swoją fascynację modelami już w wieku 2 lat. To pokazuje, że wystarczy odpowiednio ukierunkować młodego człowieka i skorzystać z licznych, dostępnych również w STARTERZE, zajęć rozwijających talenty dla dzieci, by rozbudzić w nich niezwykłe pokłady energii i pasji - dodaje Kołakowska.

Kolejna edycja wydarzenia już po koniec następnego roku. Więcej informacji o TEDxKids@Przymorze można znaleźć na stronie: tedxkidsprzymorze.com.

Patronem medialnym wydarzenia byli: Radio Gdańsk, my3miasto.pl, Akademia Przyszłości, natablicy.pl, Mały Geniusz, GOT, Fathers, Polska Akademia Dzieci, Cogito, Przedszkole Kota Edwarda, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, DDC Media, miastodzieci.pl, czasdzieci.pl, Dziennik Internautów i Together Magazyn. Projekt wsparły również firma Trefl oraz Teatr Miniatura, które ufundowały nagrody dla prelegentów w postaci puzzli, wycinanek, filmów oraz gier planszowych i do nauki języka angielskiego.

---------

Konferencja TEDxKids@Przymorze jest organizowana w ramach TED - organizacji non-profit poświęconej ideom wartym rozprzestrzenia. Dwie najważniejsze imprezy TED, które odbywają się każdego roku, to wiosenna konferencja TED odbywająca się w Long Beach w Kalifornii (wraz z równoległą konferencją, TEDActive w Palm Springs) oraz TEDGlobal, która odbywa się każdego lata w Edynburgu w Szkocji.

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER to przestrzeń, wiedza i networking. To społeczność działająca w zakresie startup, przedsiębiorczości i edukacji. STARTER zmienia przyszłość i sposoby myślenia, kreując przyszłych zwycięzców – od przedszkolaków do przedsiębiorców. Ze STARTEREM rozwój jest prostszy i szybszy niż w pojedynkę. Inkubator zwiększa szanse na sukces startupów i młodych ludzi, inspirując nieszablonowe myślenie i kreatywność już od najmłodszych lat. STARTER został wybudowany przez Miasto Gdańsk.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.