Podatnik rozliczany przez internet

Forsal.pl 19-10-2009, 16:53

Polskie urzędy, budując nowe systemy informatyczne, przyglądają się rozwiązaniom funkcjonującym w innych krajach. Takie podejście pozwala poznać doświadczenia innych użytkowników oraz pomaga zaoszczędzić czas niezbędny do realizacji projektów i koszty z nimi związane.

Jednym z ciekawych przykładów rozwiązania do elektronicznego zarządzania podatkami jest portal zbudowany w duńskim Ministerstwie Podatków. Instytucja ta zatrudnia 5400 pracowników i zarządza ośmioma biurami celnymi oraz skarbowymi. Pobiera podatki od 180 tys. prywatnych i państwowych firm, a także trzech milionów ich pracowników. Duńskie firmy mają obecnie możliwość przesyłania deklaracji podatkowych w formie elektronicznej za pomocą portalu zbudowanego na bazie oprogramowania SAP.

– Chcieliśmy umożliwić elektroniczną komunikację z podatnikami, zapewnić dostęp online do informacji i stworzyć dostępną przez 24 godziny na dobę formę kontaktu dla przedsiębiorstw i obywateli – mówi Brigitte Sand, zastępca dyrektora działu IT w Ministerstwie Podatków. – Nasz portal jest darmowym systemem rozliczania podatków, opcjonalnym w stosunku do tradycyjnych metod – dodaje.

Portal zbiera m.in. wymagane w Danii od pracodawców deklaracje na temat wynagrodzeń pracowników. System daje także wgląd w różnego typu świadczenia w ramach rozliczeń między urzędem a podatnikiem (ulgi, zasiłki, dotacje). Informacje i płatności dotyczące poboru zaliczek na podatek dochodowy, funduszy pracowniczych, a także opodatkowanej części świadczeń pracowniczych są deklarowane co miesiąc drogą elektroniczną.

Szczegóły na Forsal.pl w artykule Podatnik rozliczany przez internet

Forsal.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy