Poczta Polska i Facebook razem zadbają o przyszłość polskiej e-gospodarki

13-07-2015, 15:03

Co mają wspólnego Poczta Polska, Facebook i UPC? Te firmy stworzyły nową koalicję, która ma prowadzić "aktywny dialog z decydentami" na temat przyszłości polskiej e-gospodarki.

Poczta Polska, Dirlango, Facebook, Microsoft oraz UPC Polska, pod patronatem Krajowej Izby Gospodarczej, powołały inicjatywę o nazwie Thinktankcyfrowy.pl (TTCpl). Celem tej inicjatywy ma być stworzenie "platformy debaty i analiz", która będzie wspierać rozwój polskiej gospodarki cyfrowej, będzie forum dialogu i wymiany dobrych praktyk. 

Pierwszym projektem realizowanym na zlecenie think tanku ma być raport pt. "Cyfryzacja Polskiej Gospodarki", przedstawiający aktualny stan wykorzystania potencjału cyfrowego w Polskiej gospodarce oraz związane z nim szanse i wyzwania dla biznesu.

Wśród celów nowej platformy znajduje się "aktywny dialog z decydentami" mający wyeliminować bariery regulacyjne. Moim zdaniem to ciekawa informacja, bo przecież podmioty zagraniczne, takie jak Facebook czy Microsoft, mają uczestniczyć w inicjatywie, której celem jest wpływanie na naszych polityków. Robienie tego ramię w ramię z tak ważnym podmiotem jak Poczta Polska jest naprawdę interesujące. 

ThinkTankcyfrowy.pl

Oficjalne wypowiedzi na ten temat są oczywiście ogólnikowe, ale da się z nich wyczytać cele nowej inicjatywy.

- Polska gospodarka potrzebuje nowych impulsów rozwojowych i wzrostu konkurencyjności w kontekście wyzwań dynamicznie zmieniającej się globalnej gospodarki i rodzącego się Jednolitego Rynku Cyfrowego w Europie (...) potrzebujemy odpowiednich warunków do dalszych inwestycji w infrastrukturę cyfrową, a także polityki konkurencji, która sprzyjać będzie budowie skali przez firmy działające i inwestujące w Polsce - mówiła Patrycja Gołos, dyrektor ds. korporacyjnych i polityki publicznej, UPC Polska.

- Poza dzieleniem się wiedzą i dobrymi praktykami chcemy również promować przyjazne warunki stymulujące innowacyjną przedsiębiorczość i eliminować bariery dla rozwoju cyfrowej gospodarki w Polsce - mówił przedstawiciel Facebooka Jakub Turowski. 

- Chcemy również pokazywać decydentom bariery w rozwoju gospodarki cyfrowej, które wspólnym zaangażowaniem zainteresowanych stron należy eliminować - powiedział przedstawiciel Microsoftu Piotr Marczuk.

Czas pokaże, jak bardzo wpływowa będzie ta nowa inicjatywa. W Polsce toczy się wiele dyskusji dotyczących e-gospodarki i oczywiście istnieją różne "ośrodki opinii" podpowiadające, co robić dalej. Aż 130 firm zrzesza Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT). Wśród tych firm jest Microsoft, ale nie Facebook. Znaczący producenci sprzętu są zrzeszeni w ZIPSEE. Są też organizacje pozarządowe zainteresowane problemami e-społeczeństwa, które mogą w różnych sytuacjach stawać ramię w ramię z firmami albo przeciwko nim. Thinktankcyfrowy.pl może w ciekawy sposób uzupełnić ten zestaw podmiotów zainteresowanych wpływaniem na cyfrową rzeczywistość. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031