Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Po lokatę do internetowego... sklepu

Bankier.pl 18-05-2009, 19:40

Do niedawna założenie lokaty w obcym banku wiązało się w koniecznością odwiedzenia jego  placówki i podpisania umowy. Dziś już kilka instytucji finansowych umożliwia zdeponowanie oszczędności przez internet nawet osobom, które posiadają konto w innym banku. Wszystko można zaś załatwić, bez wychodzenia z domu - pisze Bankier.pl.

Uciążliwą formalnością związaną z założeniem lokaty w innym banku jest wizyta w jego placówce i podpisanie umowy. W niektórych bankach, aby dostać najlepsze warunki lokaty, klient musi otworzyć także rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. W ten sposób banki starają się przywiązać do siebie klienta, który przenosi swoje oszczędności.

Kilka polskich banków zastosowało jednak rewolucyjny pomysł – umożliwiają założenie lokaty przez internet osobom posiadającym rachunek w innej instytucji finansowej. Cały proces odbywa się online, bez konieczności odwiedzania placówki, rozmowy z konsultantem, czy zakładania ROR-u - podaje Bankier.pl. Z grubsza rzecz ujmując przypomina dokonanie przelewu na rachunek do innego banku.

Oprocentowanie wybranych lokat internetowych, źródło: Bankier.pl
fot. Bankier.pl - Oprocentowanie wybranych lokat internetowych, źródło: Bankier.pl
Jako pierwszy takie rozwiązanie w połowie ubiegłego roku zaproponował Bank Pocztowy. Bank ten uruchomił sklep internetowy, umożliwiający zakup lokat bez konieczności wychodzenia z domu także klientom z innych banków. Obecnie założenie lokaty wyłącznie przez internet oferują także Noble Bank (poprzez firmę Open Finance), Getin Bank i Meritum Bank.

Założenie lokaty przez internet nie jest czynnością skomplikowaną. Klient wypełnia wniosek podając m.in. swoje dane osobowe i adres. Po złożeniu wniosku generowany jest indywidualny numer rachunku technicznego, na który należy wpłacić pieniądze. Internauta dokonuje zwykłego przelewu, np. przez system transakcyjny własnego banku.

Potwierdzeniem założenia depozytu jest podpisana cyfrowo wiadomość e-mail wysyłana do klienta, gdy pieniądze wpłyną na rachunek lokaty. Niektóre instytucje przesyłają dodatkowo potwierdzenie/umowę w formie papierowej. Po zakończeniu lokaty pieniądze, wraz z odsetkami są odsyłane na ten sam rachunek, z którego zostały wysłane, oczywiście bezpłatnie.

Same banki mogą zaproponować przedłużenie trwania lokaty. Dają też możliwość jej wcześniejszego zerwania - zauważa Wojciech Boczoń z Bankier.pl. Na przykład Bank Pocztowy umożliwia to poprzez specjalny system transakcyjny. Na co dzień można w nim obejrzeć wszystkie posiadane w banku lokaty. Podobne rozwiązanie ma też Open Finance, dystrybuujący lokaty Noble Banku.

Bankowcy zapewniają, że cały proces "zakupu" lokaty przez internet jest w pełni bezpieczny. Informacje wysyłane przez klienta są szyfrowane, a potwierdzenia przesyłane do klienta na jego adres mejlowy są zabezpieczone certyfikatem elektronicznym. Jeśli klient przestrzega podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej, to nie powinien obawiać się żadnego ryzyka.

Pomysł jest - zdaniem serwisu Bankier.pl - rewolucyjny i można się spodziewać, że podobne rozwiązanie wprowadzą wkrótce kolejne instytucje.


Porównaj oferty lokat i obligacji w Pasażu Finansowym DI >>

bankier.pl 

Autor: Wojciech Boczoń, Bankier.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:





fot. Freepik




fot. Freepik



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag oszczędnościtag lokatytag banki internetowe