Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Platformy cloudowe w szczecińskim Technoparku Pomerania

02-09-2013, 08:42

Udostępnienie firmom innowacyjnych narzędzi do tworzenia aplikacji oraz profesjonalnej infrastruktury centrum danych w modelu usługowym to element strategii wspierania rozwoju szczecińskiej branży informatycznej przez Technopark Pomerania w ramach projektu Cloud for Cities.

Cloud for Cities (C4C) to konsorcjum, w skład którego wchodzi 18 firm informatycznych zrzeszonych w Klastrze ICT Pomorze Zachodnie oraz Akademia Morska w Szczecinie. Podstawowym celem współpracy tych podmiotów jest wspólne wypracowanie założeń technologicznych i biznesowych dla powstającego w Szczecinie centrum danych Technoparku Pomerania, które będzie świadczyć usługi w modelu cloud computing. Dzięki temu szczecińscy przedsiębiorcy z branży IT uzyskają dostęp do najnowszych rozwiązań IaaS oraz PaaS, co znacząco uelastyczni sposób i obniży koszty wytwarzania przez nie aplikacji.

„Aby zaistnieć na rynku usług Data Center, nie wystarczą już typowe usługi kolokacji czy też hostingu. Konkurencja jest ogromna, a próg wejścia bardzo wysoki. Dlatego też Technopark Pomerania zdecydował się pójść o kilka kroków dalej i stworzyć platformę cloud (IaaS), dającą ogromną elastyczność i skalowalność przyszłych rozwiązań ‘chmurowych’” – wyjaśnia Robert Olejnik z firmy TEONITE - lidera konsorcjum C4C. Z uwagi na bliską współpracę Technoparku Pomerania z firmami zarówno powiązania kooperacyjnego Cloud for Cities, jak i pozostałymi podmiotami zrzeszonymi w Klastrze ICT Pomoże Zachodnie pojawiła się potrzeba dostarczenia narzędzi, które umożliwią zwiększenie konkurencyjności rozwiązań budowanych i dostarczanych przez partnerskie firmy – „Stąd też postanowiliśmy wdrożyć platformę PaaS, która w znaczący sposób powinna zminimalizować ‘time-to-market’ rozwiązań tworzonych i uruchamianych na tejże platformie, a także przenieść ciężar operacyjny na rozwiązanie technoparkowe, tym samym zmniejszając wymagania od zasobów ludzkich - a w konsekwencji zmniejszając koszta wytworzenia” – dodaje Olejnik.

Podstawowym warunkiem świadczenia usług w modelu cloud computing jest dobrze rozwinięta sieć telekomunikacyjna oraz niezawodny dostęp do Internetu. Dlatego w ramach budowanej infrastruktury centrum danych planowana jest także realizacja projektu "SIX" - Szczecin Internet Exchange, czyli szczecińskiego punktu wymiany ruchu. „W założeniu projekt ten ma umożliwić stworzenie nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej w postaci sprzętu i linii telekomunikacyjnych, pozwalających na połączenie w jednym węźle wielu klientów (m.in. jednostek samorządowych, szpitali, uczelni) oraz operatorów i dostawców usług cyfrowych. Internet exchange point to jedna z najstarszych metod obniżania kosztów łącz internetowych. Oprócz typowej wymiany ruchu IP, w ramach takiego węzła możliwe są usługi powiązane z dedykowaną transmisją IP w ramach projektów i usług wymagających ogromnych przepływności, takich jak np. IPTV, monitoring miejski itp.” - wyjaśnia Wojciech Kozicki, właściciel firmy inProjects, będącej członkiem konsorcjum C4C. Realizacja projektu ‘SIX’ zakłada także stworzenie Centrum Zarządzania Siecią, które umożliwiałoby zorganizowany monitoring i zarządzanie infrastrukturą światłowodową, kanałami transmisyjnymi oraz wymianą ruchu IP.

Technopark Pomerania

Rozwijanie szczecińskiej infrastruktury umożliwiającej świadczenie nowoczesnych usług w technologii cloud computing jest odpowiedzią na aktualne trendy biznesowe – jest to obecnie najdynamiczniej rozwijający się segmentem rynku IT. Według prognoz na lata 2013-2017 usługi przetwarzania w chmurze będą odznaczać się wysoką dynamiką wzrostową z roku na rok przekraczającą poziom 30%. „Na dzień dzisiejszy chęć korzystania z usług przetwarzania danych w chmurze oferowanych przez centra danych deklaruje już wiele firm z segmentu MŚP. Wśród nich największe zainteresowanie rozwiązaniami cloud computingowymi przejawiają podmioty, które dopiero wchodzą na rynek. Przedsiębiorstwa te często nie są w stanie zbudować własnych centrów danych, czy nawet stworzyć wewnątrzfirmowego działu IT, więc zaczynają poszukiwać innych rozwiązań. Cloud computing cenią za możliwość większej kontroli nad wydatkami czy rozłożenia ich w czasie” - wskazuje Michał Smereczyński z grupy Brandoo, firmy zrzeszonej w Klastrze ICT Pomorze Zachodnie „Dużą rolę w wyborze usług świadczonych przez centra danych w modelu chmurowym odgrywa także czas implementacji każdej usługi – wydłuża się on wtedy, jeśli firma najpierw musi zbudować własne zaplecze do przetwarzania danych”.

Przetwarzanie danych w chmurze jest także atrakcyjnym rozwiązaniem dla sektora medycznego i administracji publicznej. W dobie informatyzacji instytucje te muszą prowadzić dokumentację w formie elektronicznej, co wiąże się z dużymi nakładami finansowymi na infrastrukturę IT oraz z koniecznością obsługiwania coraz bardziej skomplikowanych systemów informatycznych. Zewnętrzne, duże centrum danych umożliwi tym podmiotom nie tylko korzystanie z profesjonalnego i kosztownego sprzętu, ale również dostęp do dużo większych kompetencji wykwalifikowanych specjalistów IT.

Docelowo z powstającego w Szczecinie centrum danych korzystać będą nie tylko lokatorzy Technoparku Pomerania i firmy informatyczne tworzące konsorcjum Cloud for Cities, ale także pozostali szczecińscy przedsiębiorcy oraz administracja publiczna i sektor medyczny. W ramach pierwszego etapu realizacji inicjatywy C4C przygotowano biznesową strategię rozwoju infrastruktury największego w regionie centrum danych. Kolejny etap zakłada jej wdrażanie – zakup niezbędnego wyposażenia w postaci oprogramowania i sprzętu oraz dalszy rozwój innowacyjnych usług oferowanych przez członków konsorcjum. 

Inicjatywa „Cloud for Cities – przetwarzanie w chmurze dla rozwoju miast cyfrowych” jest jednym z elementów realizacji strategii rozwoju Technoparku Pomerania, będącego wyspecjalizowaną organizacją wspierającą rozwój innowacyjnych firm IT w regionie (www.technopark-pomerania.pl). Najważniejszym elementem strategii parku jest utrzymywanie relacji ze społecznością IT. W Technoparku - poza start-upami IT - swoje projekty realizują również najważniejsze lokalne organizacje branżowe, m.in. Fundacja Netcamp czy Stowarzyszenie Klaster ICT Pomorze Zachodnie (www.klaster.it).

Kontakt:

Katarzyna Witkowska - Menedżer Działu Rozwoju SPNT - tel. 91 85 22 915, kwitkowska@spnt.pl

stopka CFC


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. Sophos




fot. Freepik




fot. Freepik





Tematy pokrewne:  

tag Technopark Pomeraniatag cloud for cities