Piraci w firmowych sieciach

20-07-2010, 20:34

Według danych berlińskiej General Accounting Office dwie trzecie stron otwieranych w pracy jest przeglądanych w poszukiwaniu i załatwianiu spraw prywatnych, a straty z tego powodu liczone są w miliardach euro.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Lojalność pracowników bywa różna

Firmy coraz częściej poszukują kompleksowych rozwiązań do ochrony sieci przed internetowymi szkodnikami, cyberprzestępcami, spamerami, jak i… firmowymi piratami. Raport Sourcefire i Dynamic Markets z lipca 2010 wskazuje, że jedna trzecia pracowników, którzy wymieniają pliki pomiędzy urządzeniami prywatnymi a komputerem w pracy, nie zaprzestaje swoich działań, nawet pomimo upomnień ze strony pracodawcy.

>> Czytaj też: Nieświadomy pracownik największym zagrożeniem dla firmowych sieci

Sonda
Czy robisz kopie zapasowe?
  • Tak, mam odpowiednie programy
  • Tak ale rzadko
  • Teraz tak... od kiedy straciłem/łam dane
  • Nie przechowuję ważnych danych i nie robię
  • Nie robię i nie będę robił/a
wyniki  komentarze

Polacy namiętnie korzystają z możliwości przeglądania zasobów sieci w pracy. Większość użytkowników w oglądaniu najnowszych filmów serwowanych na YouTube czy czytaniu codziennej prasówki na portalach informacyjnych nie widzi nic złego. Zdemaskowani przez pracodawcę tłumaczą najczęściej swoje czyny chęcią odprężenia się lub pobudzenia kreatywności.

Utrata danych to realne zagrożenie

- Paradoksalnie w tej sytuacji pracodawcy bardzo pasywnie walczą z zachowaniami narażającymi ich firmy na duże straty – komentuje Łukasz Nowatkowski z firmy G Data Software. - Głównym powodem takiej sytuacji jest przekonanie, że sytuacja utraty danych nigdy nie dotknęła i nie dotknie ich firmy. Na obecną sytuację wpływa również brak rzetelnych informacji, ile czasu pracownik spędza w internecie w trakcie pracy. W pracy z klientami staramy się edukować kierownictwo przedsiębiorstw w zakresie możliwych rozwiązań – dodaje.

>> Czytaj też: Największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa firm są pracownicy

Pomimo licznych komunikatów ostrzegawczych i działań podejmowanych przez władze firmy, często toksyczni pracownicy nie zaprzestają swoich nawyków. Ściągając nielegalne pliki i przechowując je w firmowych komputerach, narażają swojego pracodawcę. Poważne konsekwencje pociągnęła za sobą niedawna wpadka wydawcy jednego z najpopularniejszych magazynów komputerowych na polskim rynku. Firma za przypadkowe nielegalne umieszczenie utworów na płycie dodanej do czasopisma musiała mocno się tłumaczyć.

54 miliardów euro strat

Przede wszystkim problem dotyczy zasad prywatnego korzystania z komputerów w czasie pracy. Takie działanie jest przyczyną wielu strat finansowych. Przykładem może być rok 2007, w którym ekonomiczne szkody spowodowane spadkiem wydajności pracy w samych tylko Niemczech oszacowano jako ubytek dochodów rzędu 54 miliardów euro (według General Accounting Office w Berlinie z 2008 r.). Brak kompleksowej ochrony i ograniczeń dla pracowników firmy stanowi zagrożenie nie tylko dla samych użytkowników, ale także firmy. Prawne konsekwencje wobec użytkowników dotyczą przeglądania nielegalnych treści, naruszania praw autorskich oraz odtajniania poufnych danych firmy.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.