Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

... i nie widzi w darmowym dzieleniu się dobrami kultury w internecie nic złego. Wręcz przeciwnie! Popularny na całym świecie brazylijski pisarz, autor m.in. "Alchemika", od pewnego czasu udostępnia w sieciach p2p pirackie kopie swoich dzieł, a pół roku temu założył nawet nieoficjalnego, pirackiego bloga dla swoich fanów - "Pirate Coelho".

O swoich przygodach z internetem oraz o tym, jak pojmuje ideę i wykorzystuje możliwości tego medium, Paulo Coelho opowiedział podczas konferencji Digital Life Design w Monachium. Zamieszczony na stronie DLD materiał wideo z 22 minutowym wystąpieniem Coelho z pewnością porazi uszy wydawców (nie tylko książek), których pojmowanie zasad biznesu i kultury zatrzymało się na ideach rodem z XIX wieku, a kultywowanych przez prawie cały wiek XX.

Paulo Coelho z ogromnym entuzjazmem mówi o internecie, medium, które w błyskawicznym tempie wpływa i zmienia nie tylko biznes wydawniczy, ale także nasze życie. Zmienia je - według Coelho - w sposób przede wszystkim pozytywny.

To dzięki internetowi świat stał się globalną wioską, w której ludzie mogą się między sobą bezproblemowo kontaktować, niezależnie od miejsca zamieszkania, pochodzenia, czy statusu społecznego. Internet ma ogromny wpływ i przyczynia się do zmian sposobu, w jaki siebie wyrażamy. Internet oddziałuje nie tylko na wszelkiego rodzaju relacje międzyludzkie, w tym prawo i biznes, ale również na język, jakim się posługujemy.

Pisarz dowodzi, że nie ma żadnego konfliktu pomiędzy dzieleniem się i udostępnianiem czegoś za darmo online, a biznesem wydawniczym, czy to na rynku książek, muzyki, czy filmów. Z doświadczeń Coelho wynika, że udostępnienie pirackich wersji kopii książek znacznie podnosi sprzedaż, a nie ją ogranicza, jak próbują wmówić niektórzy wydawcy.

Najlepszym przykładem może być rynek rosyjski, gdzie jego bestseller - Alchemik, sprzedawał się najpierw w liczbie 1 tys. egzemplarzy rocznie. Dopiero po roku, kiedy Coelho postanowił udostępnić w internecie piracką, darmową kopię książki do pobrania, sprzedaż tego tytułu w księgarniach Rosji skoczyła po roku najpierw do 10 tys., w kolejnym przekroczyła 100 tys., a w trzecim ponad 1 mln. egzemplarzy. Do obecnej chwili sprzedano już ok 10 mln. kopii Alchemika w Rosji.

- To jest fantastyczne: dać czytelnikowi możliwość przeczytania książki i podjęcia decyzji, czy mu się podoba czy nie i czy warto ją kupić czy nie. - wyjaśnia Coelho.

Pisarz świetnie zdaje sobie sprawę z faktu, że dzielenie się powoduje pozytywne sprzężenie zwrotne i korzyści dla obu stron. Nie posiada jednak praw do wszystkich edycji i tłumaczeń swoich książek, co uniemożliwia mu w pełni legalne ich udostępnianie w internecie. Dlatego też w połowie 2007 roku stworzył blog "Pirate Coelho", na którym umieszcza (choć oficjalnie musi przyznawać, że to nie jego sprawka ;-)) linki do pirackich kopii swoich książek, pobranych z sieci p2p.

Jak twierdzi: "wierzcie lub nie, ale sprzedaż książek (od tego czasu - przy. red) bardzo wzrosła".

Zdaniem brazylijskiego pisarza nadszedł czas, by gruntownie przemyśleć ideę praw autorskich, bo wojna z internautami o ochronę treści jest z góry przegrana. W końcu twórcom dóbr kultury powinno zależeć na tym, by ich twórczość była doceniania i lubiana, a pobieranie, udostępnianie czy kopiowanie treści przez internautów jest właśnie tego najlepszym przejawem i dowodem skali uznania i popularności.

Paulo Coelho wierzy, że także inni twórcy mogą skorzystać podążając jego śladami i rozdając swoje dzieła. Jeśli pobrana książka, muzyka, czy film będą wartościowe, ludzie na pewno sowicie wynagrodzą twórców - przekonuje pisarz, a słowom jego zapewne wtóruje zespół Radiohead, ku przerażeniu tych, którzy na ich twórczości zarabiają i tworzą mało wiarygodne - w obliczy powyższych faktów - raporty o niekorzystnym wpływie na sprzedaż dzielenia się dobrami kultury przez internet.

- Bądźmy szczodrzy i dzielmy się, bo tylko na tym skorzystamy - przekonuje Paulo Coelho. - Życie polega przecież na dzieleniu się. (...) Jeśli coś lubimy, kochamy, to chcemy się tym podzielić z przyjaciółmi, czy znajomymi.

Pełny zapis wideo wystąpienia pisarza znajdziecie na stronie DLD

- strona Pirate Coelho (znajdziecie tam odnośnik do 9 pirackich kopii (.pdf) książek Coelho po polsku)
- oficjalna strona Paulo Coelho

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *              

Następny artykuł » zamknij

Kolejny nalot na firmę

Źródło: DLD