Oszukiwał jako Super Sprzedawca na Allegro

23-02-2012, 10:19

Policjanci namierzyli 26-letniego oszusta, który po przejęciu konta Super Sprzedawcy na Allegro wyłudził od pokrzywdzonych z terenu całego kraju co najmniej 50 tys. zł. Wstępnie usłyszał 10 zarzutów, za które grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratury oszust został decyzją sądu tymczasowo aresztowany.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Na początku 2011 roku funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi otrzymali sygnał dotyczący osoby, która przejęła konto Super Sprzedawcy na Allegro. Sukcesywnie z całego kraju napływały sygnały o kolejnych osobach, które zatrzymany oszukał łącznie na co najmniej 50 000 złotych.

Jak wynika z ustaleń, sprawca w większości swojej aktywności w internecie wykorzystywał specjalne połączenie, które w znacznym stopniu zapewniało mu niemalże anonimowy dostęp do zasobów internetu. Ten znikomy procent możliwości okazał się jednak wystarczający dla policyjnych ekspertów, którzy współpracowali z działem bezpieczeństwa Allegro.

Ustalono polskie adresy IP, a następnie dane znajdujących się w kręgu podejrzewanych abonentów. Oszust działał w kilku miejscach na terenie Łodzi, były to jednak wynajmowane lokale. Wszystko to dało podstawę do wszczęcia postępowania karnego prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową Łódź-Śródmieście wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi. Śledztwo wchłonęło znajdujące się już w toku sprawy m.in. z Warszawy, Suwałk, Poznania, Ostrowca Świętokrzyskiego i kilku innych miast w Polsce. Materiał dowodowy jednoznacznie wskazywał na 26-letniego bezrobotnego łodzianina.

Czytaj też: Rewolucja na Allegro? Standard Allegro zastąpi Super Sprzedawców

W marcu 2011 roku prokuratura wydała postanowienie o przedstawieniu mu 10 zarzutów dotyczących oszustw, w tym komputerowych oraz niszczenia danych informatycznych. Mężczyzna jednak zniknął. Za 26-latkiem w czerwcu 2011 roku wystawiono list gończy. Jego udokumentowana na ten moment działalność przestępcza obejmuje okres od listopada 2010 roku do stycznia 2011 roku. Przejmując konto jednego z Super Sprzedawców, miał on możliwość zmiany w danych numeru rachunku bankowego i adresów korespondencji elektronicznej. Wirtualnie oferował do sprzedaży głównie telefony i konsole PlayStation, wyłudzając kwoty od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Towar po wpłacie gotówki nigdy nie docierał do zawiedzionych odbiorców.

Ostatnie tropy prowadziły na Pomorze. Po półrocznych poszukiwaniach oszust został namierzony i zatrzymany w Trójmieście. Konwojowany przez policjantów trafił do Prokuratury, gdzie usłyszał 10 zarzutów, za które grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Wcześniej był już notowany, a decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Funkcjonariusze, którzy od początku pracowali przy tej sprawie, zapowiadają, iż krok po kroku prześwietlą całą przestępczą działalność oszusta w sieci. Nie wykluczają, że pokrzywdzonych na terenie całego kraju może być znacznie więcej.


Źródło: Policja.pl


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Xsolla


fot. Geralt


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.