Oracle vs. Google: Za miesiąc pierwsze starcie

15-03-2012, 07:16

Czy Gogle faktycznie naruszyło patenty Oracle'a w zakresie technologii Java? Już za miesiąc rozpocznie się rozprawa, podczas której sąd udzieli odpowiedzi na to pytanie. W przypadku potwierdzenia tego, zasądzić może odszkodowanie. Najpewniej jednak nie będzie to aż 6,1 mld dolarów, czego domaga się Oracle.

W sierpniu 2010 firma Oracle oskarżyła Google'a o naruszenie siedmiu patentów związanych z Javą, które miały zostać wykorzystane w systemie operacyjnym Android. Producent oprogramowania początkowo przedstawił aż 132 zarzuty, pod naciskiem sądu zmniejszył jednak ich liczbę do zaledwie trzech. W połowie zeszłego roku ustalono, że Oracle może domagać się od Google'a odszkodowania w wysokości nawet 6,1 mld dolarów. Sąd uznał jednak, że stanowiska obu stron są irracjonalne i nakazał ich weryfikację.

Czytaj więcej: Żądania Google'a i Oracle'a irracjonalne

Jak podaje agencja Reuters 16 kwietnia przed sądem w San Francisco rozpocznie się właściwy proces obu firm. W ciągu ostatnich kilku miesięcy Oracle musiała wycofać się z zarzutów o naruszenie części patentów, co było pochodną decyzji amerykańskiego Urzędu Patentowego. Jedynie dwa sporne patenty pozostały w pozwie.

Sąd już wcześniej dał do zrozumienia, że w grę nie wchodzi ani całkowite zwolnienie z konieczności wypłaty odszkodowania, czego domaga się Google, ani też jego wypłata w wysokości 6,1 mld dolarów, czego chciałaby Oracle. W grę wchodzić może kilkaset milionów dolarów, biorąc pod uwagę, że zmniejszeniu uległa liczba zarzutów.

Sędzia napisał w uzasadnieniu do swojej decyzji, że proces powinien potrwać około ośmiu tygodni.


Źródło: Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Stany Zjednoczonetag patentytag Oracletag Javatag Google
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy