Opera Mini: wzrost nawet na Antarktydzie

25-08-2009, 10:26

W czasie wakacji użytkownicy Opery Mini pojawili się w Australii, Turkmenistanie, a nawet na Antarktydzie – wynika z raportu Stan sieci mobilnej przygotowanego przez Opera Software. W Polsce w czasie wakacji na listę popularnych stron wyświetlanych w komórce wrócił serwis Gadu-Gadu.pl.

Raport Stan sieci mobilnej publikowany jest przez Opera Software co miesiąc. Opisuje on tendencje w internecie mobilnym w oparciu o dane otrzymane z serwerów Opery Mini.

Z najnowszego raportu wynika, że w lipcu 2009 r. Opera Mini miała prawie 29,1 milionów użytkowników, co stanowi wzrost o 9,9% w porównaniu z czerwcem i aż o ponad 145% w porównaniu z lipcem 2008. Te dane dotyczą tylko użytkowników, którzy sami zainstalowali przeglądarkę w swoim telefonie komórkowym.

Użytkownicy obejrzeli w lipcu ponad 12 miliardów stron. Od czerwca oglądalność stron skoczyła o 15,4%, a w skali rocznej o 223%.

W lipcu użytkownicy Opery Mini wygenerowali dla operatorów ponad 187 milionów megabajtów danych. W porównaniu z czerwcem oznacza to wzrost o 11%. Dane w Operze Mini są kompresowane o 90%. Gdyby nie to, użytkownicy przeglądarki obejrzeliby prawie 1,7 petabajta danych w zeszłym miesiącu. Od lipca 2008 r. przesył danych zwiększył się o 223%.

Kraje o największej liczbie użytkowników to odpowiednio: Rosja, Indonezja, Indie, Chiny, Ukraina, RPA, USA, Nigeria, Niemcy i Polska.

Wakacyjni internauci

Wielu ludzi wyjeżdża na wakacje w lipcu. Opera chciała zbadać jak wiele osób może używać przeglądarki mobilnej w czasie wyjazdu. Aby to ustalić, analitycy założyli, że trzeba znaleźć takie miejsca, w których nastąpił wysoki wzrost unikalnych użytkowników przy mniejszej liczbie pobrań przeglądarki. Można założyć, że taki wzrost wynikał z migracji użytkowników.

Wyniki były dość zaskakujące. Miejsca notujące najwięcej przyjezdnych to Turkmenistan, Aruba, Andora, Burundi, Australia i... Antarktyda (wzrost o 800%). Największy wzrost zanotował Turkmenistan – 8440%.

Jest rzeczą oczywistą, że w Burundi i na Antarktydzie liczba użytkowników Opery Mini i tak musi być niewielka. Niemniej Opera może się cieszyć z tego, że jej przeglądarkę wybrali ludzie przybywający do tak nietypowych miejsc.

Trendy w Polsce

Polski użytkownik Opery Mini obejrzał w lipcu średnio 170 stron. Wzrost odsłon od lipca 2008 wyniósł 125,5%. Najpopularniejsze w Polsce urządzenia do przeglądania internetu za pomocą Opery Mini to Sony Ericsson K800i, Nokia 6300, Sony Ericsson K550i oraz Sony Ericsson W890i.

Na listę 10 najchętniej odwiedzanych stron wróciła strona gadu-gadu.pl. Poza tym w rankingu nie zaszło wiele zmian od ubiegłego miesiąca. Obecnie przedstawia się on następująco:

  1. nasza-klasa.pl
  2. google.com
  3. onet.pl
  4. allegro.pl
  5. wikipedia.org
  6. wp.pl
  7. youtube.com (awans o 8 miejsc)
  8. fotka.pl (spadek o 7 miejsc)
  9. rozklad-pkp.pl
  10. gadu-gadu.pl (powrót)

Następny artykuł » zamknij

Statystyki Google po polsku

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy