Okapnik - czym jest i do czego służy?

18-05-2019, 07:33

Remont domu zazwyczaj powoduje, że dowiadujemy się wielu rzeczy na temat elementów i narzędzi, o których istnieniu do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Jednym z dobrych przykładów takiego produktu jest okapnik - niepozorna, a jednak bardzo istotna część ochraniająca nasze ściany przed wodą. Czym dokładnie jest okapnik i jak go poprawnie zamontować? Gdzie powinniśmy się udać, jeżeli zależy nam na jakości?

mat partnera

1. Czym jest okapnik?

2. Jak zamontować okapnik?

3. Gdzie kupić?

 

Czym jest okapnik?

Okapnik to element wykonany z blachy okapowej, uformowany na kształt litery L. Poprawnie zamontowany wystaje poza lico ściany, a jego zadaniem jest odprowadzanie wody z elewacji ociepleniowej, aby ta nie spływała po ścianie. Największymi zaletami okapników jest właśnie możliwość odprowadzenia wody z dala od powierzchni elewacji, a także szybki i prosty montaż. Jeżeli zamontujemy je dokładnie, stanowią również eleganckie, estetyczne wykończenie budynku.

 

Jak zamontować okapnik?

Okapniki montuje się m.in. pod balkonem i tarasem, w okolicach gzymsu czy nad oknem. Przydatne są wszędzie tam, gdzie chcemy uniknąć kontaktu elewacji z wodą. Poprawny montaż zakłada wtopienie siatki wykonanej z włókna szklanego w odpowiednim kleju, który powinien zostać rozłożony równomiernie. P wtopieniu warstwy siatki, w jaką jest wyposażony okapnik, nakrywamy konstrukcję drugą warstwą, tym razem systemowej siatki szklanej, pamiętając by zachować zakład o wielkości około 10 cm.

Po tym, jak wszystkie elementy dobrze wyschną, możemy otynkować powierzchnię. Należy przy tym pamiętać, że tak samo jak w przypadku kleju, tynk również musi zostać rozprowadzony równo i precyzyjnie.

 

Gdzie kupić?

Okapniki możemy znaleźć praktycznie w każdym sklepie budowlanym, zarówno tym tradycyjnym jak i internetowym. Warto jednak sprowadzać materiały ze sprawdzonego i pewnego źródła, ponieważ w sytuacji, gdy produkt okaże się nietrwały, a już go zamontujemy, wymiana będzie dość mozolnym procesem. W przypadku, gdy zdecydujemy się na sklep internetowy, warto sprawdzić opinie na temat wybranego miejsca. Jeżeli wybrany e-sklep nie wzbudza w nas zastrzeżeń, ani żadne znalezione informacje nie przemawiają na jego niekorzyść, nasze zakupy będą bezpieczniejsze i pewniejsze.

 

Okapnik to jeden z wielu elementów, który - zamontowany w domu - ma na celu poprawę jakości wykonania, a także jakości naszego życia. Jeżeli odpowiednio dokładnie osadzimy go w ścianie, będzie nam służył przez lata, chroniąc elewację naszego domu przed kontaktem z wodą.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag okapniktag komunikat firmy
To warto przeczytać

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: