Ogrzewanie na podczerwień - zalety i wady

17-11-2020, 10:04

W związku z narastającym problemem ochrony środowiska i zmniejszaniem zużycia poboru energii elektrycznej, sposób ogrzewania domów i mieszkań jest kwestią dużo bardziej złożoną niż mogłoby się wydawać. Wiadome jest bowiem, że ogrzewanie stanowi sporą część rachunków za prąd, jest więc elementem, nad którym staramy się pracować i optymalizować ten proces. Jakie są dziś możliwości w zakresie ogrzewania, a jakie rozwiązania są dobre i ekologiczne?

Ogrzewanie - jakie istnieją możliwości?

Sposoby na ogrzewanie mieszkań, domów i budynków komercyjnych mogą być naprawdę różne. Odchodzi się już na szczęście od ogrzewania tradycyjnego i palenia węglem. Zmianie nastawienia i szukania alternatyw sprzyjają programy społeczne propagujące “zielone ciepło” i zmniejszające zanieczyszczenie środowiska. Coraz popularniejsze stają się zarazem nowoczesne metody ogrzewania jak np. ogrzewanie podczerwienią. Czym się ono charakteryzuje i czy warto zainteresować się tym sposobem ogrzewania - podpowiadamy.

ogrzewanie na podczerwień

Mata grzewcza na podczerwień czy panele na podczerwień - które rozwiązanie wybrać?

Wśród ogrzewania podczerwienią można wybierać wśród paneli i grzejników na podczerwień. W użyciu często są również maty grzewcze na podczerwień. Duże możliwości wyboru sposobów ogrzewania, które oparte są na podczerwieni, sprawia, że sposób ten zyskuje z roku na rok coraz więcej zwolenników. Czym jest ogrzewanie podczerwienią? To sposób wykorzystujący energię elektryczną, ale w dużo mniejszym stopniu niż w ogrzewaniu na prąd. Nie podgrzewa powietrza, wykorzystuje energię promieniowania podczerwonego, która jest najbardziej zbliżona do ciepła słonecznego. Zobacz, jakie są wady i zalety ogrzewania na podczerwień i podejmij świadomą decyzję.

Ogrzewanie infrared - zalety posiadania paneli grzewczych na podczerwień

Mata grzewcza na podczerwień, grzejniki czy panele na podczerwień to bardzo komfortowy sposób ogrzewania domu. Zalet ogrzewania IR jest sporo:

  • Oszczędność energii elektrycznej - to znana zaleta grzejników na podczerwień, nie wymaga więc większych objaśnień.
  • Równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, dzięki temu, że promieniowanie podczerwone nie ogrzewa powietrza, a przedmioty. Nie dochodzi więc do zjawiska, które częste jest przy korzystaniu z tradycyjnych kaloryferów - ciepłe powietrze unosi się do góry, a u dołu pozostaje zimne. Przy ogrzewaniu podczerwienią ciepło odczuwane jest natychmiast, nie trzeba czekać, aż nagrzeje się całe pomieszczenie.
  • Ogrzewanie na podczerwień to ekologiczne rozwiązanie dzięki małemu zużyciu energii oraz brakowi odpadów spalania.
  • Komfort użytkowania grzejników i paneli na podczerwień to przyjemne odczuwanie temperatur, a także wyższa temperatura odczuwana niż rzeczywista.
  • Szeroki wybór urządzeń - od mat grzewczych po grzejniki na podczerwień.
  • Duża żywotność i wytrzymałość urządzeń do ogrzewania podczerwienią.
  • Walory estetyczne - panele grzewcze na podczerwień mogą przybierać różnorodne formy np. lustrzane panele grzewcze, co sprawia, że stają się elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu.

Ogrzewanie podczerwienią - jakie ma wady?

Wśród wad ogrzewania na podczerwień wymienić można przede wszystkim jego wąskie zastosowanie. Nie chodzi tu co prawda o miejsca, gdzie można wykorzystać panele grzewcze IR - bo tych jest naprawdę sporo. Ogrzewanie tego typu nie może być wykorzystane np. do ogrzewania wody. Sprawia to, że osoby potrzebujące równocześnie metody na podgrzewanie wody muszą korzystać z dwóch rozwiązań. 

Ogrzewanie na podczerwień będzie również droższe niż tradycyjne grzanie, a koszt zakupu grzejników na podczerwień może stanowić duży wydatek jednorazowy. Najlepsze efekty przyniesie zastosowanie podczerwieni do ogrzewania w budynkach o dobrej izolacji i szczelności. W przeciwnym wypadku koszty eksploatacji urządzeń grzewczych będą niewspółmierne do efektów. W przypadku starych i nieszczelnych domów polecamy pozostanie przy tradycyjnych sposobach, ewentualnie remont, który poprzedzi instalację ogrzewania IR.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag ogrzewanie na podczerwieńtag nolstag dom
To warto przeczytaćfot. Devire

  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Serwisy specjalne: