Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Sejm uchwalił nowelizację ustawy z 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów. Ustawa przewiduje, że odpisy i zaświadczenia z rejestru zastawów przesyłane drogą elektroniczną będą miały moc takiego samego dokumentu urzędowego, jak wydane w formie pisemnej z rejestru.

- Do tej pory nawet odpisy i zaświadczenia opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym są pozbawione mocy dokumentu urzędowego, mimo że trudno byłoby sfałszować podpis przyporządkowany wyłącznie do osoby, która go składa, i sporządzony za pomocą bezpiecznych urządzeń – mówi adwokat Ewa Załęga z kancelarii Załęga i Partnerzy. Mają one jedynie charakter informacyjny.

Traktowanie takich dokumentów tak jak prywatne – zdaniem autorów nowelizacji – osłabia ich znaczenie prawne i zaprzecza podstawowemu celowi utworzenia centralnej informacji. Tym bardziej że Dyrektywa 1999/93/WE zobowiązuje państwa członkowskie do zapewnienia, aby nie odmawiano podpisowi elektronicznemu skuteczności prawnej, dlatego że jest w formie elektronicznej.

 Z zadowoleniem propozycję tę przyjęli sędziowie oraz komornicy.

Więcej w Gazecie Prawnej w artykule Odpisy i zaświadczenia przesyłane elektronicznie będą miały moc dokumentów

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

gazeta prawna


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. HONOR








fot. Freepik



fot. ING