Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nowości Apple, cz. II: iPod Touch, nano i shuffle

02-09-2010, 10:30

Wielki dzień miała firma Steva Jobsa. Przedstawiła nowe iPody, odtwarzacz Apple TV z wypożyczalnią programów TV oraz muzyczny serwis społecznościowy Ping. W kolejnym  tekście o tych nowościach opisujemy nowe iPody touch, nano i shuffle.

Już od ponad tygodnia spodziewano się, że Apple przedstawi jakieś nowości we wrześniu. Oczekiwano m.in. nowego Apple TV oraz usługi wypożyczania programów telewizyjnych. Plotki potwierdziły się, ale Apple i tak zrobiła większe "wow", niż się spodziewano, udostępniając jednocześnie inne nowe usługi i urządzenia.

W tym tekście przedstawiamy nowe iPody. Opis nowego Apple TV oraz iTunes z usługą Ping można znaleźć w tekście pt. Nowości Apple, cz. I: serwis społecznościowy i Apple TV.

nowy iPod Touch z Game Center
fot. - nowy iPod Touch z Game Center

iPod Touch z dostępem do Game Center

Nowy odtwarzacz będący w zasadzie palmtopem został nieco odchudzony. Wyposażono go w nowy wyświetlacz Retina o rozdzielczości 960x640 pikseli. To według Apple powinno sprawić, że użytkownicy nie dojrzą pojedynczych pikseli. Gry i teksty powinny wyglądać ostrzej i bardziej realistycznie. Ponadto z myślą o graczach urządzenie wyposażono w żyroskop.

iPod Touch ma teraz dwie kamery (z przodu i z tyłu), co umożliwia prowadzenie wideorozmów za pomocą oprogramowania FaceTime. Kamera na tylnej części obudowy umożliwia nagrywanie filmów HD (720p).  Filmy można edytować za pomocą aplikacji iMovie.

Sercem nowego iPoda Touch jest procesor A4, co oznacza większe możliwości urządzenia bez skracania żywotności baterii. To kolejna nowość, która podobnie jak żyroskop i nowy wyświetlacz, powinna spodobać się graczom.

Prezentując iPoda Touch, Steve Jobs mówił, że jest to najlepiej sprzedające się urządzenie przenośne do gier, prześcigające nawet Sony i Nintendo. Teraz ma ono jeszcze bardziej odpowiadać graczom dzięki usłudze Game Center, która była zapowiadana już w czasie prezentacji iOS 4.

Game Center to dostępny w iOS 4.1 społecznościowy system gier. Pozwala on na porównywanie swoich osiągnięć z innymi, podobnie jak Xbox Live. W aplikacji Game Center można pobierać gry i uruchamiać je. Można grać z innymi osobami i zapraszać do rozgrywki znajomych, wyszukując ich według adresów e-mail.

iPod Touch będzie wyposażony w iOS 4.1, co da jego użytkownikom także wielozadaniowość oraz możliwość korzystania z folderów. Nowe urządzenie będzie dostępne w przyszłym tygodniu w cenie od 229 USD za model 8 GB.

iPod nano w wersji srebrnej
fot. - iPod nano w wersji srebrnej

Multidotykowy iPod nano

Nowy iPod nano jest mniejszy niż poprzednia wersja, lżejszy i dostępny w aż siedmiu kolorach. Jego obudowa została wyposażona w klips, za pomocą którego można przypiąć odtwarzacz do ubrania. 

Istotną nowością jest multidotykowy interfejs umożliwiający przeglądanie kolekcji muzycznej, personalizowanie ekranu startowego i nawet obracanie ekranu, gdyby urządzenie było przypięte do ubrania w złej pozycji.

Jest też funkcja Genius Mixes, odtwarzacz FM z funkcją Live Pause oraz funkcja Shake to Shuffle, która umożliwia wybranie losowej piosenki przez potrząśniecie urządzeniem. Apple obiecuje 24 godziny odtwarzania na jednym naładowaniu baterii. Małe rozmiary i dostępny w urządzeniu krokomierz sprawiają, że Apple promuje iPoda nano jako urządzenie dla osób uprawiających sport.

Nowy iPod nano będzie dostępny w przyszłym tygodniu za niecałe 150 USD za model 8 GB oraz 180 USD za model 16 GB.

Nowe iPody shuffle
fot. - Nowe iPody shuffle

iPod shuffle z VoiceOver

Najmniejszy z iPodów również został wyposażony w klips i będzie dostępny w pięciu kolorach. Również w jego przypadku Apple obiecuje większą żywotność baterii, która powinna pozwolić na 15 godzin odtwarzania.

Teraz iPod shuffle wspiera też Genius Mixes oraz technologię VoiceOver, czyli narratora mówiącego do użytkownika. Ułatwia to posługiwanie się urządzeniem bez patrzenia na nie. Użytkownik może przykładowo słyszeć nazwę odtwarzanej piosenki. W tym celu wystarczy nacisnąć główny przycisk "play". Przytrzymując przycisk użytkownik usłyszy menu playlisty. Po dwukrotnym naciśnięciu przycisku można się dowiedzieć, jaki jest status baterii. VoiceOver mówi w 25 językach.

iPody shuffle nowej generacji będą dostępne od następnego tygodnia za niecałe 50 USD za model 2 GB.

Nie są to wszystkie nowości od Apple. Firma udostępniła jeszcze nowe Apple TV oraz serwis społecznościowy Ping zintegrowany z iTunes. Poniżej link do tekstu na ten temat.

>>> Czytaj: Nowości Apple, cz. I: serwis społecznościowy i Apple TV

Na stronach Apple można obejrzeć prezentację nowości. Poniżej ciekawy film, będący 60-sekundowym skrótem wczorajszego wystąpienia Steve Jobsa.


Źródło: Apple


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031