Nowe zasady świadczenia usług cyfrowych tematem przewodnim spotkania państw D9+

13-12-2019, 08:26

W poniedziałek w Warszawie odbyło się posiedzenie grupy D9+, która zrzesza kraje o podobnym podejściu do spraw cyfrowych: Belgię, Danię, Finlandię, Estonię, Holandię, Luksemburg, Irlandię, Szwecję, Polskę oraz Czechy mające w tej grupie status obserwatora. Na zgromadzeniu pojawili się również przedstawiciele Niemiec, Chorwacji i Komisji Europejskiej. Tym razem dyskusja toczyła się wokół ewentualnych zmian w Kodeksie usług cyfrowych, obowiązującym na terenie Unii Europejskiej.

Dialog z biznesem

Grupa D9+ stawia na dialog z przedstawicielami biznesu, których stanowiska i oceny mogą mieć wpływ na przyszłe wnioski legislacyjne w dziedzinie cyfrowej. Poniedziałkowe spotkanie rozpoczęło się więc od prezentacji kilku polskich firm. Przedsiębiorcy wyrazili swoje opinie na temat funkcjonowania europejskiego rynku usług internetowych.

Kolejnym punktem była prezentacja biznesowych pomysłów polskich startupów działających w branży cyfrowej. Były to przykłady innowacyjnych przedsięwzięć, które stanowią potencjał dla polskiego wzrostu gospodarczego.

Kierunek regulacji

Po południu ministrowie dyskutowali przy okrągłym stole o planowanych pracach nad zmianami przepisów prawnych. Szukali odpowiedzi na palące dziś pytania, m.in. o sposób, w jaki platformy internetowe powinny radzić sobie z nielegalnymi treściami, o to w jaki sposób powinny moderować szkodliwe treści, aby zminimalizować ich negatywny wpływ na jednostki czy całe społeczeństwa, a także w jakim stopniu powinny polegać na algorytmach filtrowania treści.

Powinniśmy określić nasze wspólne interesy i przedyskutować ustalenie wspólnego stanowiska, które Komisja Europejska powinna rozważyć podczas prac nad nowym Kodeksem Usług Cyfrowych. Analizując regulacje, powinniśmy pamiętać, że mamy do czynienia nie tylko z zasadami ekonomicznymi, ale także z prawami człowieka, a mianowicie wolnością słowa i prawem dostępu do informacji – powiedziała Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji. - Skuteczne mechanizmy usuwania nielegalnych treści powinny być tworzone bez cenzury i nadmiernego blokowania Internetu – dodała.

Spotkanie z Moną Keijzer

W poniedziałek wiceminister Wanda Buk spotkała się również z Moną Keijzer, holenderską sekretarz stanu do spraw gospodarczych i polityki klimatycznej. Rozmowa dotyczyła polityki konkurencji w odniesieniu do platform internetowych.

Konieczne jest wspieranie konkurencji na rynku platform internetowych. W szczególności powinniśmy zapobiegać monopolizacji gromadzenia danych i ograniczeniom dostępu do danych. Wspieramy rozwój interoperacyjności, ułatwiając transfer danych między platformami, a także politykę otwartych danych – powiedziała wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. – Regulując sektor platform powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na małe i średnie przedsiębiorstwa. Nie powinniśmy zapominać o różnicy zasobów między największymi podmiotami a podmiotami działającymi lokalnie. Powinniśmy unikać nakładania na pośredników internetowych nadmiernej odpowiedzialności za publikowane treści. Może to prowadzić do nadmiernego usuwania i blokowania treści w Internecie, a w rezultacie do ograniczenia wolności wypowiedzi – dodała wiceszefowa MC.

Podczas dwustronnej dyskusji pojawił się również temat przyszłorocznego Forum Zarządzania Internetem – IGF 2020, które Polska zorganizuje w Katowicach.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930