Nowe technologie w służbie pieniędzy

GazetaPrawna.pl 12-04-2011, 20:13

Wypłata z bankomatu po zeskanowaniu odcisku palca, przelew z konta na konto dzięki stuknięciu się komórkami – tak wygląda nowoczesna bankowość.

Już ponad 10 mln Polaków aktywnie korzysta z bankowości elektronicznej i to do nich kierowane są najbardziej nowoczesne rozwiązania. Ale banki starają się przekonywać do nich także bardziej konserwatywnych klientów, zapewniając, że w parze z wygodą i szybkością idzie także bezpieczeństwo transakcji.

Blisko 130 bankomatów w Polsce działa w technologii biometrycznej. Zamiast kodu PIN sczytywany jest układ krwionośny w palcu klienta – tłumaczy zasadę działania systemu Martyna Kubiak, sekretarz Forum Technologii Bankowych działającego przy Związku Banków Polskich.

Wbrew pozorom układ krwionośny jest bardziej niepowtarzalny niż skan odcisku palca, rysów twarzy czy siatkówki oka. Daje on niemalże stuprocentową pewność co do tego, że posiadacz rachunku i osoba korzystająca z bankomatu to ta sama osoba. W Polsce z taką technologią eksperymentuje kilkanaście banków. Najbardziej zaawansowany w pracach jest Bank Polskiej Spółdzielczości, gdzie już 90 proc. bankomatów jest obsługiwanych przez tę technologię.

Instytucje finansowe testują również biometrię głosową – polega ona na potwierdzaniu tożsamości danej osoby na podstawie unikalnych cech jej głosu. Prace nad takimi rozwiązaniami prowadzą m.in. PKO Bank Polski oraz Deutsche Bank.

Także z biometrią, lecz zainstalowaną w kartach płatniczych, eksperymentuje bank Pekao SA. Jego prototypowe karty są wyposażone w czytniki kart i czytniki odcisku palca zintegrowane w jednym urządzeniu. Dostępne są trzy opcje dostępu: poprzez odcisk palca użytkownika, PIN użytkownika oraz kombinację obu tych form (np. przy przelewach o dużej wartości), czyli odcisk palca, który trzeba dodatkowo zweryfikować, wstukując PIN.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Nowa technologia w służbie pieniędzy: wypłata z bankomatu po zeskanowaniu odcisku palca

Sylwia Czubkowska

gazeta prawna

 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag systemy biometrycznetag biometriatag bankomatytag banki
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy