Nowe przepisy doprowadzą do wzrostu cen sprzętu

GazetaPrawna.pl 06-04-2010, 11:43

W Unii Europejskiej powstaje nowa dyrektywa w sprawie zbierania zużytego sprzętu RTV i AGD – bardziej restrykcyjna dla producentów i importerów niż obecne prawo. Ci protestują i grożą: nowe rozwiązania wpłyną na podniesienie cen, na czym stracić ma oczywiście konsument.

Losy dyrektywy ważą się w Parlamencie Europejskim. Proponowane przepisy nakładają na producentów poniesienie kosztów za odbiór sprzętu z gospodarstw domowych. Dziś to konsument dostarcza go do specjalnie wyznaczonych miejsc.

Największe kontrowersje budzi pomysł wprowadzenia wskaźnika zbiórki. Zgodnie z nim np. producent telewizorów musiałby zebrać 65 proc. starych odbiorników liczonych ze średniej masy nowego sprzętu, jaki wprowadził na rynek w ciągu ostatnich dwóch lat.

„W nowych krajach członkowskich, gdzie dopiero budowana jest niezbędna infrastruktura, gdzie mozolnie zmieniana jest świadomość społeczna, nie możemy oczekiwać, iż w ciągu najbliższych kilku lat uda się osiągnąć tak wysoki poziom” – czytamy w liście Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT skierowanym do europosła PO Bogusława Sonika z komisji środowiska PE, która opiniuje projekt dyrektywy.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Nowe przepisy o zbieraniu zużytego sprzętu RTV i AGD sprawią, że telewizor będzie droższy

gazeta prawna


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag telewizorytag RTVtag dyrektywytag AGD
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy