NowAGD: Kolejny podejrzany sklep online (aktualizacja)

18-03-2009, 10:14

Sklep NowAGD ma dobre opinie w jednej z porównywarek cen, ale posługuje się numerem REGON innej firmy, a Urząd Gminy, w której rzekomo ma swoją siedzibę, nie potwierdza istnienia prowadzącej go firmy. Kontakt telefoniczny? Brak, ale co ciekawe, o tym informują internauci, którzy pozostawili swoje opinie w porównywarkach. Ostatecznie sklep został "zamknięty" przez operatora platformy, na której założono sklep.

Strona główna sklepu NOWAGD
fot. DI, zrzut z ekranu - Strona główna sklepu NOWAGD
Informacje na temat NowAGD dostaliśmy zaledwie kilka dni po opisaniu tajemniczego sklepu - GSM-TV. Czytelnik Dziennika Internautów, który chciał skorzystać z oferty tego sklepu, zaniepokoił się przed zakupem kilkoma faktami, które wzbudziły jego podejrzliwość:

Chcę kupić sobie nowy aparat i uparłem się na Canona 400D. Szukałem więc jak najtańszej oferty, lecz wszędzie, gdzie cena jest poniżej 2 tysięcy, zaraz obok niej jest napisane "chwilowy brak towaru". Po kilku godzinach poszukiwać znalazłem sklep nowagd.pl z tym aparatem za jedyne 1859 zł i 8 sztukami na składzie!

NowAGD: zabezpieczenie przed wysyłką towaru za pobraniem
fot. - NowAGD: zabezpieczenie przed wysyłką towaru za pobraniem
Podczas przeglądania oferty zaniepokoił mnie fakt, że konieczne jest płacenie za towar z góry. Kurier co prawda jest dostępny, ale obok tej opcji zostało napisane: "UWAGA. Opcja dostępna tylko dla klientów z którymi zakończono min. jedno zamówienie o wartości min.100 zł w sklepie NowAGD.pl - Nie ma wyjątku od tej zasady."

Wspomniany sklep starał się robić dobre wrażenie. Na jego stronach znajdziemy  wiele danych na temat prowadzącej go firmy, a także aż dwa numery telefonów.

Regulamin i rzekome dane sklepu NowAGD
fot. - Regulamin i rzekome dane sklepu NowAGD
Niestety, w oficjalnych godzinach pracy, podanych na stronie, żaden ze wspomnianych numerów NowAGD nie odpowiada. Co więcej, podczas próby złożenia zamówienia dowiadujemy się, że niby jest możliwość wysłania towaru za pobraniem, ale nowy klient z niej nie skorzysta. Kolejne niepokojące sygnały zauważymy, gdy przyjrzymy się regulaminowi sklepu.

URZĄD GMINY: NIE MA TAKIEJ FIRMY

W chwili zbierania danych do tego artykułu w regulaminie NowAGD czytamy:

Właścicielem sklepu internetowego NOWAGD.PL jest NowakART - Artur Nowakowski F.H.U. ul. Jeziorna 1 62-052 Komorniki, NIP 775 18 45 517, REGON 631210393, zwana dalej NowakART F.H.U. lub sklepem internetowym.

Dziennik Internautów skontaktował się z urzędem gminy Komorniki. Pracownica urzędu p. Grażyna Rak dość długo poszukiwała w ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej firmy NowakART, ale nie mogła jej odnaleźć. Co więcej, stwierdziła, że w całej gminie nie ma ani jednej firmy zarejestrowanej przez osobę o nazwisku Artur Nowakowski.

NIEPRAWIDŁOWY REGON

Na niekorzyść NowAGD wpływa również podany w regulaminie REGON, który jest w rzeczywistości numerem przypisanym przez Główny Urząd Statystyczny do lecznicy dla zwierząt "Homeopatia" z Komorników. Dziennik Internautów rozmawiał z jej właścicielem Adamem Czerwińskim. Potwierdził on, że to z pewnością REGON jego firmy (na co wskazuje także wyszukiwarka tych numerów na stronach GUS).

Pan Czerwiński dodał, że mieszka w Komornikach, ale nie przypomina sobie, aby na ulicy Jeziornej 1 był jakiś sklep z artykułami AGD. Jego zdaniem na tej ulicy swoje siedziby mają firmy związane z branżą budowlaną. To samo potwierdzają dane zgromadzone w bazie serwisu Firmy.net, według którego pod wskazanym adresem działa taka właśnie firma.

KOMÓRKOWY W ROLI STACJONARNEGO

strefy numeracyjne (źródło: Wikipedia)
fot. - strefy numeracyjne (źródło: Wikipedia)
To nie koniec nieścisłości związanych z podejrzanym sklepem. Jak zauważył Czytelnik DI, na stronie NowAGD jeden z telefonów został opisany jako stacjonarny i w taki też sposób został podany - (79) 2802355. W rzeczywistości jest to numer do sieci Play (zaczynający się od 792), a wśród polskich stacjonarnych stref numeracyjnych nie ma strefy 0-79.

Adres firmy NowakART z nieistniejącym numerem ulicy
fot. - Adres firmy NowakART z nieistniejącym numerem ulicy
ZBYT KRÓTKA ULICA

To nie wszystkie dziwne przypadki. Podany w regulaminie sklepu NIP, zaczynający się od cyfr 775, informuje o tym, że został on wydany przez Urząd Skarbowy w Kutnie. Z kolei domena internetowa sklepu została zarejestrowana pod koniec stycznia br. przez firmę NowakART, z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Olkuska 88.

Wrocław, ulica Olkuska (źródło: Zumi.pl)
fot. - Wrocław, ulica Olkuska (źródło: Zumi.pl)

Korzystając z internetowych map Systemu Informacji Przestrzennej Wrocławia czy nawet wyszukiwarki Zumi.pl, szybko można się zorientować, że ulica Olkuska jest krótka i z pewnością nie ma tam numeru 88.

RATY NA NIBY

NowAGD: próba symulatora rad kredytu Żagiel
fot. - NowAGD: próba symulatora rad kredytu Żagiel
Kolejna godna uwagi rzecz, która ma zapewne wzbudzić zaufanie potencjalnych klientów – sklep NowAGD rzekomo umożliwia zakup w systemie ratalnym dzięki usługom firmy Żagiel. Na stronie Żagla, gdzie wymienione są sklepy-partnerzy, nie znajdujemy jednak sklepu NowAGD. Konsultantka na infolinii firmy Żagiel nie mogła potwierdzić, czy sklep rzeczywiście współpracuje z opisywaną firmą. Nie mogła też temu z całą pewnością zaprzeczyć.

Na pewno jednak nie mogła odnaleźć adresu sklepu w bazie firmy Żagiel. Możliwe jest jeszcze zidentyfikowanie sklepu po tzw. numerze systemowym, ale takim nie dysponowaliśmy. Próbowaliśmy również dokonać kontrolnych zakupów z wybraniem opcji symulatora rat kredytu Żagiel S.A., ale w efekcie otrzymywaliśmy komunikat o braku uprawnień do korzystania z systemu Ekredyt firmy Żagiel.

KURIER ZA DARMO, NIEZALEŻNIE OD KWOTY ZAMÓWIENIA

Przelewy24 - przedpłata za towar w NowAGD
fot. - Przelewy24 - przedpłata za towar w NowAGD
NowAGD podaje na swojej stronie ponadto, że współpracuje z operatorami płatności internetowych dotpay i przelewy24. Jednak przy próbie kontrolnego zakupu można było wybrać tylko usługi tego drugiego operatora. Jak widać z załączonego zrzutu ekranu, właściciel sklepu ma prawdopodobnie konto we wspomnianym serwisie obsługującym płatności i próba zakupu w postaci przedpłaty została odpowiednio przetworzona.

NowAGD: brak opłaty za kuriera
fot. - NowAGD: brak opłaty za kuriera
Natomiast składając kontrolne zamówienie, dowiedzieliśmy się, że nie zapłacimy za kuriera w przypadku zakupów za kwotę powyżej 1000 zł. Tymczasem w przypadku naszych zamówień - niezależnie od tego, czy opiewały na 39 zł i czy na kilka tysięcy - kwota za kuriera za każdym razem nie została wliczona w cenę do zapłaty, ani na stronie, ani w e-mailu z potwierdzeniem zakupu.

TELEFONY MILCZĄ - TO NORMALNE...

Jak już wspominaliśmy, pomimo wielokrotnych prób Dziennikowi Internautów nie udało się dziś, w godzinach pracy podanych na stronie sklepu, w żaden sposób skontaktować z właścicielem sklepu. Wszystkie podane telefony milczą.

NowAGD: opinie w porównywarce cen
fot. - NowAGD: opinie w porównywarce cen
Jak jednak zauważył Czytelnik Dziennika Internautów, w jednej z porównywarek cen sklep NowAGD ma bardzo wysoką ocenę i 21 pozytywnych opinii oraz jedną negatywną. Wśród tych pozytywnych opinii możemy m.in. przeczytać, że kontakt telefoniczny ze sklepem jest trudny. Wszystkie opinie wystawiono w ciągu ostatnich 14 dni. Co ciekawe, opinii jest więcej niż osób wystawiających ocenę - odpowiednio 22 i 15.  Jeśli są to komentarze, które miały wprowadzić innych w błąd (można tak podejrzewać), to trzeba przyznać, że sprytnym zabiegiem jest uprzedzenie innych, że brak kontaktu to "normalna rzecz".

NowAGD: sklep w trakcie uruchamiania...
fot. - NowAGD: sklep w trakcie uruchamiania...
Generalnie warto pamiętać o tym, że po ujrzeniu w internecie rewelacyjnej oferty należy zachować zimną krew. Symptomy takie, jak niedokładne dane, unikanie przesyłek pobraniowych i brak kontaktu z firmą, powinny zawsze powodować wycofanie się z zakupu.

W obecnej chwili strona sklepu NowAGD jest nieczynna. Jak głosi zamieszczony komunikat sklep podobno "nie został jeszcze uruchomiony"...

AKTUALIZACJA - JAK ZAMKNIĘTO SKLEP

Z Dziennikiem Internautów skontaktował się Radosław Wojciechowski z serwisu SklepyFirmowe.pl. Przyznał on, że sklep uruchomiony był na tej platformie i również przez nią został zamknięty. Teraz SklepyFirmowe.pl chce pomóc ewentualnym poszkodowanym i podaje więcej ciekawych informacji.  Radosław Wojciechowski pisze:

Niestety to nasze oprogramowanie zostało wykorzystane do założenia sklepu NowAGD.

Wczoraj zauważyliśmy, że sklep używa mechanizmów charakterystycznych dla podejrzanych sklepów:

 

  • brak możliwości zapłaty przy odbiorze
  • duża aktywność w porównywarkach cen
  • niskie ceny
  • krótki okres działania sklepu
  • bardzo duży obrót w ostatnich dniach
  • podejrzane opinie w porównywarkach
  • pojedyncze stany magazynowe dla wywołania wrażenia okazji

 

W związku z tymi podejrzeniami uruchomiliśmy wczoraj własne śledztwo i tak jak Panu udało nam się ustalić nieścisłości w danych kontaktowych i adresowych sklepu.

W związku z tym, że sklep utrzymywany był na naszych serwerach, po weryfikacji danych o godzinie 18.30 zdecydowaliśmy się usunąć sklep z internetu. Następnie wyciągnęliśmy z bazy danych dane kontaktowe klientów i zadzwoniliśmy do każdego z osobna, informując o sytuacji i odradzając wpłatę pieniędzy.

Na szczęście sklep przyjmował zamówienia tylko 6 dni, z czego lwia część transakcji została dokonana w ciągu ostatnich dwóch dni. Skontaktowaliśmy się z Przelewy24.pl i zablokowaliśmy możliwość wpłat i wypłat za pomocą tej formy płatności.

Aktualnie przygotowujemy dokumentację dotyczącą aktywności tego sklepu i jeszcze dziś prześlemy ją osobom pokrzywdzonym, aby mogły złożyć ją na Policji.

Więcej na ten temat można znaleźć na blogu SklepyFirmowe.pl.


Źródło: DI24.pl
Wszystkie Listy czytelników kierowane do DI są czytane przez redaktorów. Niektóre pytania / prośby do redakcji mogą dotyczyć szerszego grona internautów, wymagać wypowiedzi ekspertów lub zainteresowanych stron, wówczas traktowane są jako tematy interwencyjne. Wszelkie sprawy, którymi Waszym zdaniem powinniśmy się zająć prosimy kierować na adres: interwencje@di.com.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031