Nowa platforma edukacyjna i miliony do zgarnięcia w konkursie dla autorów kursów

14-11-2018, 09:35

Wystartowała platforma internetowa „Polski MOOC” z bezpłatnymi kursami online, których celem jest podnoszenie kompetencji zawodowych pracowników. Na początek dostępne są cztery szkolenia, dlatego wraz z uruchomieniem platformy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs dla kolejnych autorów kursów.

Platforma powstała z inicjatywy Fundacji Młodej Nauki we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także NCBiR. Obecnie istnieje możliwość zapisania się na trzy kursy, które wystartują w styczniu 2019 r. Kursy dotyczą techniki transmisji sygnałów, zarządzania strategicznego, technologii informatycznych. Potencjalni uczestnicy mogą już teraz zapoznać się z wymaganiami, przewidywanym okresem trwania kursu, a także z sugerowanym czasem, jaki tygodniowo należy poświęcić na naukę. 

I tak np. kurs nt. techniki transmisji sygnałów potrwa od 14 stycznia do 11 marca 2019 r., będzie prowadzony przez prof. dr hab. inż. Bogdana Galwasa i dr inż. Krzysztofa Madziara z Politechniki Warszawskiej. Kursanci będą mogli dowiedzieć się m.in. o podziale i zastosowaniu fal elektromagnetycznych, rodzajach fal, mechanizmach ich powstawania, a także poznają pojęcia związane z teorią sygnałów, takie jak dziedzina czasu i dziedzina częstotliwości. Przed rozpoczęciem tego kursu niezbędna jest znajomość liczb zespolonych i operacji na nich oraz podstawowa znajomość operacji macierzowych.

Już teraz można wziąć udział w kursie o tym, jak technicznie tworzyć kursy na platformę MOOC (czyt. muk) - to skrót z języka angielskiego określenia: massive open online course (powszechne otwarte kursy internetowe).Kurs został przygotowany przez Bartosza Muczyńskiego z Fundacji Młodej Nauki, doktoranta na Akademii Morskiej w Szczecinie.

Ten kurs jest związany z faktem, że wraz z uruchomieniem platformy ogłoszono konkurs dla twórców kursów pod hasłem „Kurs na MOOC”, na który NCBiR przeznaczył 10 mln zł. Zgłoszenia do konkursu można składać do 25 stycznia 2019 r. Konkurs jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Platforma „Polski MOOC” znajduje się na serwerach Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego. 

Cała operacja znajduje się w chmurze, co oznacza, że możliwe jest uczenie się zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych – jak informuje Olaf Gajl, szef ośrodka. Podkreślił on, że system jest całkowicie bezpieczny. Jak wyjaśnił, rodzima platforma działa na popularnej platformie EdX, która powstała w MIT (Instytut Technologii w Massachusetts) i Uniwersytecie Harvarda.

Źródło: Centrum Prasowe PAP


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031