Nokia pozwała Apple

22-10-2009, 19:46

Naruszenie 10 patentów zarzuca amerykańskiej firmie Nokia, twierdząc, że Apple bezprawnie korzystała z jej dorobku, osiągając dzięki temu potężne korzyści finansowe.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Dla Apple nie będzie to pierwszy proces, w którym oskarża się koncern o naruszenie patentów innych firm. Tym razem jednak po drugiej stronie barykady staje niezwykle poważny przeciwnik - fińska Nokia. Największy na świecie producentów telefonów komórkowych poinformował o wniesieniu do federalnego sądu w amerykańskim stanie Deleware pozwu przeciwko amerykańskiej firmie.

Zarzuty są poważne - zdaniem Nokii Apple dopuścił się naruszenia aż dziesięciu patentów związanych z technologiami GSM, UMTS oraz LAN, które stosowane są m.in. w iPhone'ach. Zdaniem Finów wszystkie wypuszczone na rynek modele telefonów Apple naruszają ich prawa do wynalazków.

Ilkka Rahnasto, wicedyrektor odpowiedzialny za sprawy prawne oraz własność intelektualną w Nokii, powiedział, że każda firma, która przyczynia się do rozwoju branży ma prawo do zysków z tego tytułu. Przedsiębiorstwa, korzystające z wynalazków Nokii, zobowiązane są do odpowiedniego wynagradzania pracy jej pracowników. Koncern podkreślił, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat wydał na rozwój i badania około 40 miliardów euro.

Otwartym pozostaje pytanie, dlaczego Nokia dopiero teraz, przeszło dwa lata po pojawieniu się iPhone'a na rynku, postanowiła wystąpić na drogę sądową przeciwko Apple. Czy wpływ na to mogły mieć bardzo słabe wyniki finansowe za trzeci kwartał fińskiej firmy?


Źródło: Nokia


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag pozwytag Nokiatag iPhonetag Apple
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.