Nokia i Windows: 37 milionów smartfonów w tym roku

12-01-2012, 07:20

Byłby to ogromny sukces obu firm, które od początku zeszłego roku pracują nad wspólnym projektem. Z drugiej jednak strony wskazana jest ostrożność - doświadczenie Microsoftu na rynku smartfonów jest niewielkie, nie pomaga tutaj także Nokia, systematycznie tracąca udziały.

W zeszłym roku pojawiły się pierwsze telefony z systemem operacyjnym Windows Phone 7.5 - był to owoc współpracy Microsoftu i Nokii. Porozumienie uznawane jest przez obie firmy za ogromną szansę - dla tej pierwszej oznaczać może faktyczne wejście na rynek smartfonów, dla drugiej utrzymanie się na nim, a w przyszłości także umocnienie pozycji. Pierwsze opinie były całkiem pozytywne, jednak zainteresowanie ze strony konsumentów było już niskie.

Czytaj także: Smartfony Nokii bez zainteresowania ze strony użytkowników

Fińska firma zmuszona jest do cięcia kosztów, by poprawić swoją sytuację finansową, która pogarsza się wraz ze spadkiem sprzedaży telefonów. Zaczęto nawet spekulować, że Nokia może przenieść swoją siedzibę z Finlandii do Stanów Zjednoczonych. W tym roku smartfonów z systemem Windows Phone 7.5, a później także i w wersji 8.0 ma być znacznie więcej. Morgan Stanley spodziewa się, że będzie ich 37 milionów, a w przyszłym roku 64 miliony - pisze AllThingsD.

Jednocześnie znacząco ma spaść sprzedaż telefonów z systemem operacyjnym Symbian - do 40 milionów w roku 2012 i 16 milionów w kolejnym. Sam Microsoft zyska jednak więcej, gdyż jego system operacyjny dostępny jest także na niektórych telefonach tajwańskiego HTC - ma to być 7 milionów urządzeń w tym roku i 10 milionów w przyszłym. Oprócz tego jest jeszcze kilku innych producentów telefonów, dla których jednak bank nie przedstawia szacunków.

Mogłoby się wydawać, że prognozy te są na wyrost. Historia zna już jednak przypadek skokowego zdobycia dużej części rynku - Android pojawił się właściwie znikąd i bardzo szybko stał się najpopularniejszą platformą dla smartfonów. Jednak dotychczasowe próby Microsoftu nie były zbyt udane, opinie o produktach mobilnych firmy nie były zbyt pozytywne. No i nie można zapominać o bardzo silnej konkurencji ze strony Apple'a czy Samsunga.


Źródło: AllThingsD
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031