Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nokia dostała 1,35 mld dol. - popracuje nad "najtwardszym materiałem w historii"

01-02-2013, 09:50

Niezniszczalne smartfony mogą być znacznie bliżej, niż nam się wydaje...

Nokia otrzymała aż 1,35 miliarda dolarów od Unii Europejskiej w ramach programu Future and Emerging Technologies (FET). Fiński koncern zajmie się rozwijaniem zastosowań grafenu - najtwardszego materiału, jaki kiedykolwiek udało się wyprodukować.

Struktura grafenu...

2-wymiarowa struktura grafenu. Fot. AlexanderAlUS

Warto zauważyć, że grafen jest również jednym z najlżejszych istniejących przewodników. Materiał aż 300 razy wytrzymalszy od stali może być wykorzystywany nie tylko do tworzenia znacznie mocniejszych niż obecnie urządzeń, ale również szybszych i bardziej energooszczędnych układów logicznych.

Grubość jednego atomu

Sonda
Grafen zdoła w przyszłości zastąpić krzem?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

- Pierwsze prace nad grafenem rozpoczęliśmy w 2006 roku - mówi Henry Tirri pełniący funkcję CTO w Nokii. - Od tego czasu udało nam się zidentyfikować wiele obszarów, w których taki materiał może być wykorzystany. Europejski koncern zapewnia, że już teraz prace są "bardzo obiecujące", jednocześnie jednak liczy, że największe odkrycia jeszcze przed nami.

Grafen, określany jako 2-wymiarowy materiał, przypomina sieć, która może mieć grubość zaledwie jednego atomu, a to czyni całość niezwykle atrakcyjną, jeśli chodzi o konstruowanie miniaturowych podzespołów.

Nokia liczy, że dzięki pomocy ze strony UE uda się nie tylko przyśpieszyć badania, ale również dać pracę wielu nowym osobom na terenie Europy. Tego typu badania to również inwestycja w osoby żyjące na Starym Kontynencie z perspektywy ekonomii - zapewnił Tirri.