Nieudany debiut Częstochowy w badaniach bezpieczeństwa Wi-Fi

23-11-2010, 18:10

Częstochowa wypadła najgorzej ze wszystkich przebadanych do tej pory miast - wynika z najnowszego raportu Kaspersky Lab z tegorocznej serii badań bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych w Polsce.

W Częstochowie przebadanych zostało ponad 2 600 sieci bezprzewodowych, które zostały wykryte w trakcie jazdy samochodem. Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu metod ich ochrony (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Łączna długość trasy wyniosła niemal 31 km.

Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania - porównanie Częstochowy z podsumowaniem zeszłorocznych badań
fot. Kaspersky Lab - Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania - porównanie Częstochowy z podsumowaniem zeszłorocznych badań
Czytaj także: Łamanie Wi-Fi po chińsku

Sieć bezprzewodową można zabezpieczyć przy pomocy starego i mało praktycznego mechanizmu WEP, najskuteczniejszego WPA/WPA2 lub w ogóle nie zabezpieczać. O ile do tej pory w każdym badanym mieście proporcje te rozkładały się różnie, o tyle WPA i WPA2 miały zawsze większościowy udział wśród wykrytych sieci. W Częstochowie natomiast każdej formie zabezpieczania sieci przypada prawie idealnie jedna trzecia spośród całości przebadanych urządzeń. Jest to wynik bardzo zły.

- Niestety Częstochowa bardzo rozczarowała - komentuje Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. - Mamy nadzieję, że raport ten przyczyni się choć w niewielkim stopniu do poprawy sytuacji bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych w tym mieście i zwróci uwagę na tak ważne aspekty, jak szyfrowanie połączenia. Konfiguracja domowego sprzętu nie jest trudna i zazwyczaj wystarczy poświęcić jej kilka minut. Oby w przyszłym roku prezentowane wyniki były lepsze i bliższe innym miastom.

Czytaj także: Jak zabezpieczyć domową sieć bezprzewodową

Pełny artykuł pt. Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2010: Częstochowa można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab.


Następny artykuł » zamknij

Twitter rusza do Europy

Źródło: Kaspersky Lab
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy