Niespodzianka dla spółek w Polskim Ładzie. Oskładkowanie wynagrodzeń wspólników i członków zarządów

20-08-2021, 14:47

W projekcie Polskiego Ładu z 26 lipca pojawiła się "niespodzianka" w postaci obowiązku opłacania składki zdrowotnej przez członków zarządów spółek. Składka zdrowotna wyniesie 7% ich wynagrodzenia. Będzie ją trzeba płacić, nawet jeśli prezes spółki posiada własne ubezpieczenie lub korzysta z ubezpieczenia przy współmałżonku.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Składka zdrowotna wyliczana od dochodu to jeden z najbardziej kontrowersyjnych pomysłów planowanej przez rząd rewolucji podatkowej. Zmiany te obejmą także osoby zasiadające w zarządach spółek. Składka zdrowotna wyniesie 7% ich wynagrodzenia. Będzie ją trzeba płacić, nawet jeśli prezes spółki posiada własne ubezpieczenie lub korzysta z ubezpieczenia przy współmałżonku.

Takie rozwiązanie przełoży się na wzrost pensji prezesów, aby zrekompensować im dodatkowy koszt w postaci składki dla NFZ. Pomysł uważam za bardzo zaskakujący, zwłaszcza że we wcześniejszych zapowiedziach Polskiego Ładu nie było o nim mowy. 

Inni członkowie zarządu będą natomiast opłacali składkę w wysokości 9% od wynagrodzenia z tytułu powołania do zarządu. Obecnie mogą dostawać pensję bez zawierania ze spółką umowy o pracę lub umowy zlecenia. Podstawą wypłaty wynagrodzenia jest dla nich wyłącznie uchwała zgromadzenia wspólników o powołaniu do zarządu spółki.

Nie jest to jednak samodzielnym tytułem do ubezpieczeń społecznych ani ubezpieczenia zdrowotnego, składki ZUS nie mogą być pobierane tylko na tej podstawie. Jeżeli więc spółki będą chciały utrzymać wynagrodzenia na obecnym poziomie, będą musiały przeznaczyć na nie więcej pieniędzy, co wiąże się oczywiście dla nich z większymi obciążeniami.

Autor: Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt


Źródło: inFakt


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Xsolla


fot. Geralt


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.