Nie zabijaj! Także na forach

27-05-2008, 21:37

Na jednym z forów anonimowy internauta podobno nawoływał do zastrzelenia księdza Tadeusza Rydzyka, kontrowersyjnego założyciela Radio Maryja. Nie wiadomo, czy był to tylko żart, czy podżeganie do przestępstwa. Do prokuratury wpłynął jednak wniosek o pociągnięcie do  odpowiedzialności zarówno osoby, która zamieściła wpis, jak i właściciela forum.

Jak się okazuje, przy NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańsk działają wolontariusze monitorujący media, w tym internet, pod kątem treści, które - ich zdaniem - naruszają wolności religijne i przekonania. To oni właśnie natrafili na jednym z forów Agory na wspomniany wpis.

Anonimowy internauta zamieścił swoją wypowiedź w minioną sobotę, o godzinie 10.04. Jak wynika z relacji Polskiej Agencji Prasowej, wolontariusze NSZZ "Solidarność" kilkakrotnie wysyłali do administracji forum żądania skasowania tej wypowiedzi. Dokonano tego dopiero we wtorek.

Wolność słowa na forach internetowych ma swoje granice. Przekonało się już tym kilku polskich internautów, m.in. dwoje użytkowników Naszej-Klasy, którzy obrażali na szkolnym forum tego serwisu swoją nauczycielkę. Co istotne, odpowiedzialność za słowa użytkowników serwisu, może również ponieść jego właściciel. Przekonał się o tym m.in. redaktor serwisu GazetaBytowska.pl, na którego forum użytkownicy zamieścili groźby pod adresem komornika, za które to on musiał potem stawać przed sądem.

Sonda
Czy właściciel serwisu powinien odpowiadać za komentarze użytkowników?
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Niedawno głośnym echem po internecie odbiła się także sprawa pozwu skierowanego przeciwko Fundacji Wikimedia Polska. W tym przypadku chodziło nie o groźby, czy wulgaryzmy, a o przyrównanie zachowania jednego z internautów do tzw. trollingu.

Za publiczne znieważanie osoby w środkach masowego przekazu grozi kara nawet roku więzienia. Warto w "gorących" sytuacjach o tym pamiętać, podobnie jak i o fakcie, że - wbrew powszechnej opinii - internet nie zapewnia stuprocentowej anonimowości.


Źródło: Onet.pl / PAP
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031