Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zapowiadany na lipiec br. przetarg na częstotliwości 900MHz nie powinien, zdaniem działających już na rynku firm telekomunikacyjnych, wyłonić siódmego operatora. Mają oni inne pomysły na jej wykorzystanie.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przedstawił stanowiska operatorów dotyczących warunków przetargu na częstotliwości obejmującą 49 dupleksowych kanałów radiowych z zakresu 880,0-890,0 MHz oraz 925,0-935,0 MHz. Poza UKE brak jest zwolenników powstania siódmego operatora infrastrukturalnego.

Z sześciu działających obecnie operatorów, na razie czterech ma własną infrastrukturę (PTK Centertel, PTC, Polkomtel oraz P4), dwóch kolejnych - CenterNet oraz Mobiland - będzie musiało ją, zgodnie z warunkami przyznanymi im w koncesjach, zacząć niedługo budować.

P4, operator sieci Play, sugeruje jednak, by tak skonstruować warunki przetargu, by wzmocnić dzięki temu najmłodsze na rynku firmy. Można to osiągnąć faworyzując te z nich, które mają tylko wyższe częstotliwości - GSM 1800MHZ oraz UMTS 2100MHz. Z wyścigu o wolne pasmo odpadliby więc trzej najwięksi gracze, którzy i tak już dysponują pasmem 900MHz.

Sonda
Czy siódmy operator jest potrzebny na polskim rynku?
  • Tak
  • Nie
  • Nie wiem
wyniki  komentarze

Pomysł P4 wart jest zastanowienia. Zbyt duże rozdrobnienie na rynku może nie być korzystne dla klientów, gdyż słabi operatorzy nie będą w stanie wywrzeć jakiejkolwiek presji na działających już od lat graczy. Wzmocnienie najmłodszych, czyli de facto najsłabszych operatorów, mogłoby pomóc im w nawiązaniu walki z silniejszymi firmami.

Operator sieci Play dowodzi, że korzystając z pasma 900MHz rzadziej trzeba stawiać stacje nadawczo-odbiorcze, co znacznie obniżyć może koszty inwestycji i je przyspieszyć. Łatwiej też byłoby objąć zasięgiem tereny o niskiej gęstości zaludnienia, które nie znajdują się obecnie w centrum zainteresowania operatorów właśnie ze względu na konieczność poniesienia relatywnie wysokich kosztów inwestycyjnych.

Z P4 zgadza się CenterNet, Telekomunikacja Kolejowa z kolei jest zdania, że wystawione do przetargu częstotliwości winny być w części przeznaczone na kolejową sieć łączności bezprzewodowej GSM-R.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UKE, Gazeta Prawna