Nie daj się nabrać na fałszywą e-fakturę z Play

31-10-2014, 16:18

Prowadzisz firmę? Możesz spodziewać się e-faktury wystawionej rzekomo przez Play. Twórcy szkodliwego oprogramowania, wysyłając fałszywe powiadomienia, prawdopodobnie posiłkują się danymi z KRS-u.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Jak informuje Niebezpiecznik, nową falę fałszywych e-faktur wyróżnia to, że są adresowane imiennie do właścicieli firm (z użyciem także drugiego imienia) i trafiają głównie do firmowych skrzynek pocztowych. Dane te mogą pochodzić z Krajowego Rejestru Sądowego, który bez problemu można przeszukać online. Przykład oszukańczej wiadomości można zobaczyć poniżej.

Fałszywa e-faktura wysłana rzekomo przez Play, źródło: Niebezpiecznik
Fałszywa e-faktura wysłana rzekomo przez Play, źródło: Niebezpiecznik

Jest ona rozsyłana z zespoofowanego adresu awizo@mojefinanseplay.pl, co świadczy o tym, że nadawcy fałszywych powiadomień wnikliwie czytają ostrzeżenia firm, pod które się podszywają. Pod koniec września na blogu rzecznika Play pojawiła się bowiem informacja: „Nasze faktury wysyłamy tylko i wyłącznie z adresu awizo@mojefinanseplay.pl” - no i proszę, oszuści się dopasowali (wcześniej korzystali z adresu awizo@play.pl).

Nie dostosowali jednak formatu załącznika. „Nasza faktura jest plikiem PDF” - informował Play, do potencjalnych ofiar dociera jednak plik DOC, który jest wykrywany jako złośliwy przez 6 antywirusów z 54 dostępnych w usłudze VirusTotal. Według Niebezpiecznika w załączniku może ukrywać się jedna z wersji zagrożenia, które za pomocą schowka podmienia numery kont bankowych.

Nie jest to pierwszy tego typu atak. W Dzienniku Internautów informowaliśmy już o fali fałszywych e-faktur kierowanych do klientów Vectry i UPC, o podejrzanych e-mailach rzekomo od Poczty Polskiej, a także o powiadomieniach dotyczących wpisania do Krajowego Rejestru Długów. Wczoraj ostrzegaliśmy przed e-mailami wykorzystującymi wizerunek międzynarodowych firm kurierskich - jeżeli chcesz nauczyć się rozpoznawać oszukańcze wiadomości, zajrzyj do tego tekstu, gdyż na końcu dodaliśmy krótki poradnik.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.