Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W prawie jest coraz więcej absurdów - twierdzą przedsiębiorcy

komunikat prasowy 19-02-2012, 21:53

Niebezpiecznie wzrasta ilość absurdów prawnych - tak uważa ponad połowa przedsiębiorców uczestniczących w programie Rzetelna Firma. Tylko 2 proc. spośród ponad tysiąca ankietowanych w badaniu "Absurdy prawne w działalności polskich przedsiębiorstw" jest innego zdania, dostrzegając poprawę jakości polskiego prawa. Co trzecia osoba prowadząca działalność gospodarczą na niedorzeczne przepisy natyka się w prawie podatkowym. Również regulacje związane z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi zawierają normy, które z punktu widzenia firm są pozbawione sensu.

Polskie prawo, mimo licznych zmian, zawiera kuriozalne przepisy, a ilość absurdów prawnych - zamiast spadać - wzrasta. Tak stwierdziła ponad połowa przedsiębiorców, którzy wzięli udział w badaniu „Absurdy prawne w działalności polskich przedsiębiorstw”, przeprowadzonym przez program Rzetelna Firma. 42 proc. badanych przedsiębiorców w ciągu ostatniego roku zauważyło zwiększenie ilości niedorzecznych przepisów prawnych, natomiast 12 proc. ankietowanych stwierdziło, że wzrost bubli prawnych jest zdecydowany. Żadnych zmian nie odnotowała 1/4 osób prowadzących działalność gospodarczą. Niewiele, bo tylko 2 proc. badanych, zaobserwowało poprawę jakości polskiego prawa i zmniejszenie liczby absurdalnych regulacji.

- Ze strony przedsiębiorców płynie bardzo niepokojący sygnał. Krytycznie oceniają zmiany w polskim prawie, które zamiast być nieustannie poprawiane i służyć prowadzeniu działalności gospodarczej, nadal zawiera buble. Ustawodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że tworzenie złego prawa może prowadzić do lekceważenia przepisów i rażących nadużyć - mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.

Jak zmieniła się ilość absurdów prawnych w ciągu ostatniego roku

Źródło: Badanie Rzetelnej Firmy „Absurdy prawne w działalności polskich przedsiębiorstw”

Jak pokazuje badanie, najwięcej niedorzecznych przepisów znajduje się w prawie podatkowym. Co trzeci ankietowany natknął się w ciągu ostatniego roku na absurd prawny podczas realizacji obowiązków podatkowych. Według jednej piątej ankietowanych uciążliwe i pozbawione sensu przepisy można znaleźć w prawie pracy i systemie ubezpieczeń społecznych. 12 proc. badanych przedsiębiorców z kuriozalnymi regulacjami spotykała podczas zdobywania zezwoleń, licencji i koncesji potrzebnych do rozpoczęcia własnej działalności. Również rozwijanie własnej firmy nie obywa się bez przeszkód. 6 proc. przedsiębiorców uczestniczących w badaniu napotkało przy poszerzaniu już prowadzonej działalności gospodarczej na przeszkody w postaci niedorzecznych regulacji. Co ciekawe, tylko 14 proc. ankietowanych nie spotkało się w ciągu ostatniego roku z absurdami prawnymi.

- Niejasne, skomplikowane i często kuriozalne przepisy hamują rozwój rodzimych firm. Energia przedsiębiorców, którzy chcą być uczciwi, marnowana jest na zmagania z absurdami prawnymi. Traci na tym zarówno gospodarka, jak i budżet państwa. A to właśnie państwu powinno najbardziej zależeć na tworzeniu dobrego prawa, które byłoby przyjazne przedsiębiorcom i sprzyjałoby etycznym postawom w biznesie - podkreśla Waldemar Sokołowski.

Obszary, w których przedsiębiorcy spotykają się z absurdami prawnymi

Źródło: Badanie Rzetelnej Firmy „Absurdy prawne w działalności polskich przedsiębiorstw”

Z badania „Absurdy prawne w działalności polskich przedsiębiorstw” wynika, że:

  • ponad połowa przedsiębiorców zauważyła w ciągu ostatniego roku wzrost ilości absurdów w polskim prawie;
  • tylko 2 proc. badanych zaobserwowało zmniejszenie liczby absurdalnych regulacji;
  • najczęściej na absurdy prawne przedsiębiorcy napotykają podczas realizacji obowiązków podatkowych;
  • tylko 14 proc. ankietowanych nie spotkało się w ciągu ostatniego roku z absurdami prawnymi.

Badanie „Absurdy prawne w działalności polskich przedsiębiorstw” zostało przeprowadzone w lutym 2012 roku na reprezentatywnej grupie 1086 przedsiębiorstw, wybranych spośród ponad 41 000 firm, które uczestniczą w programie Rzetelna Firma.

Czytaj także: Zatrudniasz pracownika? Oblicz zaliczkę na PIT


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR