Najpopularniejsze zagrożenia w Polsce - lipiec 2010

26-08-2010, 12:10

Kolejny raz zwiększył się poziom infekcji w stolicy naszego kraju, co spowodowało znaczny wzrost liczby zarażonych komputerów w całym województwie mazowieckim. Wśród złośliwych aplikacji na prowadzenie wysunął się nieobecny we wcześniejszych rankingach szkodnik o nazwie Katusha.

Najczęściej infekowane polskie miasta, lipiec 2010
fot. Kaspersky Lab - Najczęściej infekowane polskie miasta, lipiec 2010
Lipcowe zestawienie nie wniosło wielu zmian do zestawienia najczęściej infekowanych polskich miast. Tradycyjnie przoduje Warszawa, w porównaniu do czerwca jej udział zwiększył się z 15,2% do 23,31%. Ponownie na liście pojawiły się się Lublin, Bydgoszcz i Koszalin (z rankingu wypadły Zabrze, Białystok oraz Rzeszów). Wzrost w stosunku do czerwca odnotowały Gdańsk i Katowice. Spadek zaś Wrocław i Szczecin - dokładnie o jedną pozycję.

>> Czytaj także: Szkodliwe programy w Polsce - II kwartał 2010

Poziom infekcji w poszczególnych województwach, lipiec 2010
fot. Kaspersky Lab - Poziom infekcji w poszczególnych województwach, lipiec 2010
Na zamieszczonej obok mapce można prześledzić poziom infekcji w poszczególnych województwach. Kolory odpowiadają procentowemu udziałowi województw w infekcjach w skali kraju.

  • poniżej 1,5% - kolor zielony,
  • między 1,51% a 5% - kolor żółty,
  • między 5,01% a 9% - kolor pomarańczowy,
  • między 9,01% a 20% - kolor czerwony,
  • powyżej 20% - kolor bordowy.

W odróżnieniu od czerwca, w lipcowym zestawieniu szkodników mamy bardzo dużo nowości. Na uwagę zasługuje zwłaszcza Packed.Win32.Katusha.o, który nie był do tej pory obecny w żadnym rankingu, a debiutując w Top 20 zajął pierwsze miejsce. Wykorzystuje on serwer IRC, by pobrać dodatkowe szkodliwe komponenty, odpowiadające za kradzież tożsamości oraz danych dostępowych do serwisów społecznościowych i banków.

O tym, że Katusha zainfekował dużą liczbę komputerów w Polsce świadczy nie tylko pierwsze miejsce i prawie 9-procentowy udział w infekcjach w skali kraju, ale również spora liczba zapytań na temat tego trojana w wyszukiwarkach internetowych. Niestety cyberprzestępcy wykorzystali  ten fakt do własnych celów, więc niektóre z odnośników prowadzą do stron phishingowych. Użytkownik może tam nabyć za około 30 dolarów program pozwalający usunąć szkodnika.

>> Czytaj także: Cyberprzestępcy nadal wykorzystują luki w popularnych programach

Pełny raport można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab.


Źródło: Kaspersky Lab
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy