Najlepsze miasta na świecie w 2020 r. dla osób szukających pracy

25-11-2020, 16:48

Warszawa pokonała Kraków w wyścigu o miano najlepszego miasta na świecie dla osób szukających pracy. W światowym rankingu wyszukiwarki Adzuna stolica Polski zajęła wysokie 15 miejsce na 72 miasta z 16 krajów, które zostały wzięte pod uwagę. Z europejskich miast na pierwszym miejscu uplasował się Wiedeń, ale w światowej klasyfikacji wyprzedził go rosyjski Petersburg.

Eksperci z wyszukiwarki ofert pracy Adzuna przeanalizowali dane dotyczące największych miast ze wszystkich 16 krajów, w których działa jej wyszukiwarka ofert pracy (Australia, Austria, Brazylia, Francja, Holandia, Indie, Kanada, Niemcy, Nowa Zelandia Polska, Rosja, RPA, Singapur, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy). W rankingu uwzględniono 72 miasta. Każde ocenione zostało w pięciu kategoriach zgodnie z: ilością dostępnych w mieście ofert pracy, średnim miesięcznym wynagrodzeniem, kosztami wynajmu mieszkania, poziomem bezrobocia oraz nasyceniem rynku pracy wakatami.

Każdy z tych czynników uznany został za ważny zarówno dla osób szukających pracy, jak i już pracujących w tych miastach. Zestawienie wszystkich powyższych kryteriów pozwoliło na stworzenie Rankingu Miast 2020 wg Adzuna. Wskazano w nim najlepsze miasta na świecie dla osób obecnie szukających pracy.

Jak na tle innych miast wypadło 5 największych miast w Polsce?

W rankingu uwzględniono Warszawę, Wrocław, Poznań, Kraków i Łódź. Warszawa zajęła 15 miejsce w światowym rankingu najlepszych miast dla osób szukających pracy, wyprzedzając tym samym Londyn (25) aż o dziesięć pozycji.

warszawa

Warszawa, pomimo wysokich na tle kraju średnich zarobków, jest miastem stosunkowo drogim. Wynajem dwupokojowego mieszkania w stolicy pochłonąć może 57% miesięcznej pensji. Jednak na rynku pracy dostępnych jest obecnie około 26.000 wakatów, co plasuje stolicę na 3 miejscu wśród polskich miast pod kątem ilości wakatów przypadających na mieszkańca.

Zaraz za Warszawą w światowym rankingu uplasował się Kraków (16). Na liście znalazł się tuż przed Amsterdamem (17). W Krakowie na wynajem mieszkania przeznaczymy średnio 42% miesięcznych zarobków, podobnie jak w Londynie i Singapurze. Jednak Kraków bije oba te miasta ze względu na ilość ofert pracy przypadających na mieszkańca. W Krakowie na osoby szukające pracy czeka ponad 12.000 ogłoszeń.

Bardzo blisko siebie znalazły się w ogólnym rankingu Wrocław (23) oraz Poznań (27), wyprzedzając między innymi Hagę (28) i Mediolan (32). Wynajęcie mieszkania we Wrocławiu jest trochę droższe niż w Poznaniu i przeznaczyć na nie trzeba połowę miesięcznej pensji, w Poznaniu będzie to 45%. Jednak zdecydowanie większa ilość wakatów dostępnych na rynku pracy Wrocławia (ponad 11.000) oraz wyższe średnie wynagrodzenie pozwoliły mu pokonać Poznań w rankingu.

W przypadku polskich miast listę zamyka Łódź. Zajęła 36 miejsce w rankingu światowym, na 72 analizowane miasta. Wyprzedziła brytyjskie Birmingham (37) oraz amerykańskie Chicago (38). Choć rynek wynajmu nieruchomości wygląda w Łodzi znacznie lepiej niż w innych częściach Polski. Na wynajem wydamy tu około 38% średniej pensji. Niestety Łódź wyróżnia się na tle polskich miast wyższym współczynnikiem bezrobocia oraz małym nasyceniem rynku pracy dostępnymi dla szukających wakatami.

Numerem jeden światowego rankingu miast okazał się rosyjski Petersburg

Tuż za nim znalazł się Wiedeń. Pomimo oczywistych różnic w wysokości średnich zarobków w obu miastach, Petersburg daje większe szanse na znalezienie pracy oraz ma obecnie niższy współczynnik bezrobocia, niż stolica Austrii.

Petersburg Rosja

Petersburg, jest drugim po Moskwie największym miastem w Rosji. Jest nie tylko dużym ośrodkiem kultury, turystyki i nauki. Jest również miastem przemysłowym z rozbudowanym sektorem stoczniowym, maszynowym i metalurgicznym. Co powoduje, że miasto jest atrakcyjne nie tylko dla turystów, ale również dla osób szukających tam pracy. W tym ponad pięciomilionowym mieście dostępnych jest obecnie ponad 110.000 ofert pracy. Z drugiej strony, aby wynająć w nim mieszkanie musimy się liczyć z wydatkiem stanowiącym ponad 40% przeciętnej miesięcznej pensji, podczas gdy w Wiedniu będzie to około 20%.

W Europie za wynajem mieszkania zapłacimy najwięcej w Monachium (4) i Londynie (5). Drożej za wynajem mieszkań zapłacimy jedynie w trzech z największych miast USA, czyli San Francisco (1), Nowym Jorku (2) oraz Los Angeles (3). Jednak wysokość średnich zarobków oraz ilość dostępnych wakatów w Monachium sprawiają, że w ogólnej klasyfikacji światowego rankingu najlepszych miasto zajmuje 9 pozycję. Wyprzedzając zarówno Londyn (25), jak i wszystkie amerykańskie miasta z rankingu.

Miastem, gdzie relatywnie do zarobków koszt wynajmu mieszkania będzie relatywnie najniższy, jest włoskie Palermo (1).

Palermo

Dwupokojowe mieszkanie uda nam się tam wynająć za 15% średniej miesięcznej pensji. Podobnie będzie w kanadyjskim Edmonton (2) i Calgary (4), oraz południowoafrykańskim Port Elizabeth (3). Na drugim końcu tej listy znalazło się brazylijskie miasto Salvador (72), gdzie na wynajem mieszkania przeznaczyć musimy średnio aż 74% miesięcznego wynagrodzenia oraz amerykańskie Los Angeles (71) gdzie będzie to 73%.

Poniżej prezentujemy pełen światowy Ranking Miast 2020 wg Adzuna.

10 miast z największą ilością dostępnych wakatów:

10 miast z największą ilością dostępnych wakatów

Ranking miast 2020 wg Adzuna:

Ranking miast 2020 wg Adzuna


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031