Nadchodzi czas smartfonów-składaków? Motorola ogłasza projekt Ara

29-10-2013, 15:01

Smartfony składane z modułów, w których sami będziemy wymieniać podzespoły, chce stworzyć Motorola w ramach projektu o nazwie Ara. Oto pomysł godny właściciela Motoroli, czyli firmy Google.

Motorola ma już pewne doświadczenia z dostarczaniem urządzeń dostosowanych do potrzeb użytkownika. Kiedy zaprezentowano smartfon Moto X, wraz z nim firma pokazała aplikację Moto Maker umożliwiającą wybranie kombinacji kolorystycznej i umieszczenie własnego napisu na urządzeniu.

Projekt Ara stworzy smartfona-składaka?

Teraz Motorola chce pójść znacznie dalej. Na swoim oficjalnym blogu zapowiedziała uruchomienie projektu Ara, którego celem jest rozwinięcie "wolnej, otwartej platformy sprzętowej poprzez stworzenie wysoce modularnych smartfonów".

Motorola nie ujawnia jeszcze zbyt wielu szczegółów. Wiadomo, że projekt modularnych smartfonów ma obejmować "endoszkielet" przytrzymujący określone moduły oraz same moduły. Użytkownik mógłby sobie sam wymieniać baterię, wstawić nowy procesor, dołożyć klawiaturę itd.

Motorola udostępniła dwa zdjęcia, które mają ilustrować cel projektu.

zdjęcie 1

zdjęcie 2

Powrót do przeszłości?

Nie wiem, jakie skojarzenia wzbudza u Was taki projekt, ale ja osobiście mam wrażenie wracania do przeszłości. Projekt Ara pokazuje, że smartfony i inne urządzenia mobilne mogą przejść dokładnie tę samą drogę, jaką przeszły już komputery.

Pierwsze komputery domowe funkcjonowały w naszych umysłach jako kompletne urządzenia (weźmy np. C-64) i nie przychodziło nam do głowy, że na danym sprzęcie mogłyby być różne systemy operacyjne. Potem doszło do rozdzielenia komputerów na sprzęt i oprogramowanie, a sprzęt zaczęliśmy dzielić na podzespoły.

Sonda
Czy wierzysz, że smartfony też czeka epoka składaków?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Teraz spójrzmy na urządzenia mobilne. Jeszcze niedawno rozumieliśmy jako nierozdzielne systemy. Dosłownie od kilku lat patrzymy na nie inaczej - jak na sprzęt i oprogramowanie (mówimy "telefon z Androidem"). Jutro może się okazać, że będziemy w smartfonach wymieniać pojedyncze podzespoły albo będziemy kupować podzespoły, by złożyć wymarzony lub niezbyt drogi sprzęt.

A może tak się nie stanie? Nie wiadomo. Warto jednak zauważyć, że również Nokia myśli o urządzeniach składanych na potrzeby użytkownika, choć w jej przypadku chodzi o  wykorzystanie potencjału drukowania 3D. Motorola ma natomiast ideę prawdziwych smartfonów-składaków.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy