Nadchodzą kolejne zmiany w ochronie praw autorskich w internecie

20-10-2021, 16:16

Polski rząd prowadzi prace nad wdrożeniem unijnej dyrektywy o jednolitym rynku cyfrowym, wprowadzającej zmiany w zakresie ochrony praw autorskich w internecie – informuje Prawo.pl. Nowe prawo ma ograniczyć korzystanie z cudzych treści bez zgody ich właścicieli.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2019/790 zakłada, że twórcy treści publikowanych w internecie będą otrzymywać wynagrodzenie za wykorzystywanie ich materiałów przez innych użytkowników. Serwis Prawo.pl przypomina, że nowe prawo implementowały już w całości cztery państwa UE – Malta, Węgry, Włochy i Holandia, natomiast Francja i Niemcy uczyniły to częściowo.

- To zmiana w dobrym kierunku, bo wydawcy i dziennikarze powinni otrzymywać rekompensaty od podmiotów, które zarabiają na tworzonych i finansowanych przez nich treściach. W Polsce takich przepisów brakuje i to dobrze, że dyrektywa, która ma być wkrótce zaimplementowana, pozwoli na pobieranie takich opłat – przekonuje Jacek Wojtaś, koordynator ds. europejskich Izby Wydawców Prasy.

Diabeł tkwi jednak w szczegółach – informuje serwis. Obowiązek płacenia twórcy spoczywać będzie bowiem na właścicielu strony internetowej, na której umieszczona zostanie publikacja innego użytkownika. Przykładowo: jeżeli fragmenty filmu popularnego youtubera pojawią się w cudzej produkcji, to serwis Youtube będzie musiał zrekompensować to autorowi pierwotnego materiału. 

- Platformy, chcąc uniknąć odpowiedzialności, zapewne będą tworzyć oprogramowania w taki sposób, aby wychwytywały potencjalne naruszenia na wszelki wypadek. To z kolei zapewne skończy się cenzurą zbyt wielu treści, które nigdy ocenzurowane być nie powinny – mówi Andrzej Zorski, wspólnik w Kancelarii TZ.

Podobnego zdania jest również cytowany przez serwis prof. Ryszard Markiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ekspert podkreśla, że granica pomiędzy plagiatem a cytatem jest bardzo umowna, a wiele polemik pomiędzy użytkownikami internetu, na przykład komentarzy i recenzji, wymaga wykorzystania niekiedy obszernych fragmentów cudzej publikacji. O skali wątpliwości świadczy rosnąca popularność szkoleń i kursów z prawa autorskiego, poprzez które firmy i użytkownicy starają sobie radzić ze złożonością prawa.

- Sądzę, że gdy treść będzie miała charakter sugerujący, że dokonano cytatu, to wymagane będzie sprawdzenie tego i powinien to robić człowiek, a nie maszyna – stwierdził na łamach Prawo.pl prof. Markiewicz.

Szczegóły na prawo.pl >


Źródło: PAP MediaRoom


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.