Na czym polega doradztwo biznesowe?

04-02-2019, 09:39

W dobie nasilonej konkurencji każde przedsiębiorstwo musi dążyć do pełnego wykorzystania swojego wewnętrznego potencjału i szans rozwoju, a także do skutecznego zarządzania różnego rodzaju ryzykami. Sprostanie takim wyzwaniom nie jest proste i często wymaga skorzystania ze wsparcia zewnętrznych specjalistów, a konkretniej – z usług doradztwa biznesowego.

Przedsiębiorcy i zatrudnieni przez nich pracownicy mogą zadbać na przykład o dostarczanie atrakcyjnych produktów i usług, obsługę zamówień czy rozliczanie działalności. Mało która firma dysponuje jednak kadrą pełną ekspertów, którzy są w stanie zająć się wszystkimi ważnymi dla niej obszarami. Tymczasem przedsiębiorstwo, które chce się rozwijać i zwiększać swoją wartość, potrzebuje specjalistów z zakresu prawa, finansów czy ekonomii. Może ich pozyskać, korzystając z odpowiednich usług doradczych, takich jak te oferowane przez Polski Fundusz Rozwoju (szczegóły na: https://www.startup.pfr.pl/). Poniżej wyjaśniamy, na czym dokładnie polega i w czym może pomóc firmie doradztwo biznesowe.

Istota i cele doradztwa biznesowego

Celem usług z zakresu doradztwa biznesowego jest wsparcie rozwoju przedsiębiorstwa. Konsultanci i eksperci podejmują działania, które mają pomóc organizacji w zrozumieniu występujących w niej zjawisk i problemów, a także w określeniu i realizacji strategicznych celów. Dzięki nim firma może poznać mocne i słabe strony swoich struktur oraz opracować i wdrożyć ewentualne procesy naprawcze. Najczęściej pozwala jej to poprawić zarządzanie organizacyjne oraz efektywność organizacyjną i kosztową czy też rozwinąć sprzedaż i wprowadzić nowe, bardziej skuteczne strategie marketingowe.

Usługi świadczone w ramach doradztwa biznesowego

Zespół konsultantów i ekspertów, po sporządzeniu audytu w firmie, przygotowuje dla niej plan rozwoju, czyli strategię dalszego funkcjonowania. Realizowane przez niego działania dotyczą bardzo różnych obszarów i często są ze sobą wzajemnie powiązane, dlatego też trudno wyodrębnić konkretne usługi składające się na doradztwo biznesowe. Specjaliści pomagają przedsiębiorstwu przede wszystkim w opracowywaniu biznesplanu i przeprowadzaniu analiz ryzyka finansowego, a także wspierają je w tworzeniu działów księgowych i kadrowych.

Doradztwo biznesowe – dla kogo?

Usługi doradcze mogą zainteresować praktycznie każde przedsiębiorstwo, zarówno w początkowej fazie rozwoju, jak i z długim stażem rynkowym. Przedsiębiorcy powinni z nich skorzystać wówczas, gdy:

  • chcą usprawnić funkcjonowanie firmy,
  • wyróżnić się spośród konkurencji,
  • lepiej wykorzystać potencjał firmy,
  • nie mają pomysłu na dalsze działania,
  • chcą szybko osiągnąć wymierne rezultaty,
  • potrzebują zmian, ale nie wiedzą, jak je skutecznie wprowadzić,
  • chcą obniżyć koszty działalności i generować większe przychody,
  • borykają się z trudnościami i potrzebują skutecznego rozwiązania problemu.

Dzięki wskazówkom specjalistów przedsiębiorca będzie mógł zdiagnozować problemy i znaleźć ich rozwiązania, a w efekcie – zwiększyć swoją konkurencyjność i przychody.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. InFaktfot. Kasperskyfot. Revolut


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Serwisy specjalne: