Moc superkomputera w smartfonie z Androidem

23-08-2010, 16:47

Nowoczesne smartfony często legitymują się już parametrami znacznie lepszymi niż komputery sprzed dekady. Wciąż wydajność jest jednak poważnym ograniczeniem, które wkrótce może być przełamane dzięki nieustannej pracy naukowców.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Naukowcy z MIT, współpracując z kolegami z amerykańskiego uniwersytetu TACC, opracowali sposób na dostęp do olbrzymiej mocy superkomputera na niepozornym Androidzie, którego coraz częściej możemy znaleźć na nowych smartfonach.

>> Czytaj także: W USA podglądają BlackBerry

Sonda
Telefony będą wydajniejsze od komputerów?
  • Tak
  • Nie
  • Nie wiem
wyniki  komentarze

Podczas eksperymentu wykonano serię symulacji na superkomputerze Ranger, by wygenerować "model zredukowany", który później przetransferowano do telefonu z Androidem. Efekty były widoczne gołym okiem - telefon radził sobie z rozwiązywaniem skomplikowanych problemów "w locie".

Pomysł wykorzystania takich technologii w niewielkich urządzeniach przenośnych nie jest nowy, jednak szybsze obliczenia pociągają za sobą... możliwość pomyłki. Tego typu rozwiązanie zastosowano już jakiś czas temu w testowym procesorze, który dzięki temu działał wydajniej i zużywał mniej energii. 

Badaczom z MIT udało się natomiast teraz ograniczyć błędy obliczeń do minimum, a także opracować system, który pozwala sprawdzać, czy uzyskane w ten sposób wyniki są prawidłowe czy też nie.

David Knezevic, jeden z naukowców pracujących przy tym projekcie, wspomina: Po zastosowaniu modelu zredukowanego można wykonywać wszystkie obliczenia na telefonie. Mamy dane dotyczące tego, jak wiele z dokładności tracimy, stosując nasz model zredukowany, więc możemy powiedzieć z czystym sumieniem, że wykonujemy "superobliczenia" na telefonie.

Warto wspomnieć, że nowa wersja Androida 3.0, która ma się pojawić jeszcze w tym roku, będzie skierowana właśnie do mocniejszych urządzeń (nieoficjalne źródła wspominają nawet, że wyłącznie do tabletów). Na razie nie mówi się o zastosowaniu wspomnianej w artykule technologii w żadnym z seryjnych urządzeń.

>>Czytaj także: Android: Komendy głosowe do wielu zadań (wideo)


Źródło: PC World


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.