Microsoft już teraz oferuje Windows Phone za darmo?

13-03-2014, 14:39

Windows Phone już teraz jest oferowany za darmo pewnym producentom - donosi Times of India. Jeśli to prawda to Microsoft najwyraźniej nie chce, by wszyscy o tym wiedzieli.

Od pewnego czasu mówi się, że Microsoft może udostępnić bezpłatnie systemy Windows oraz Windows Phone dla producentów OEM. To byłby prawdziwy przełom, gdyby firma z Redmond udostępniła jakikolwiek system operacyjny za darmo. A może już to zrobiła?

Windows Phone bez opłat już jest?

Times of India donosi, że Microsoft już zawarł umowy z indyjskimi producentami telefonów, którzy będą korzystać z systemu Windows Phone bez opłat licencyjnych.

- Za nasze telefony Windows Phone będące w planach nie płacimy Microsoftowi opłaty licencyjnej. Firma oczywiście bada nowe modele dla Windows Phone. Musiała sobie zdać sprawę, że starszy model, gdzie licencjonowała OS, nie działał zbyt dobrze, nawet przy wsparciu Nokii - mówił dla Times od India anonimowy przedstawiciel pewnego producenta telefonów (zob. Times Of India, MS offers Windows Phone OS free to Indian players).

Na targach MWC w Barcelonie Microsoft ogłosił, że dwaj producenci z Indii - Lava i Karbonn - wypuszczą telefony z systemem Windows Phone. W prasie pojawiają się domysły, że źródła Times Of India muszą pochodzić z tych firm. Możliwe, że obie firmy wprowadzą na rynek urządzenia z Windows Phone bez opłat licencyjnych. Rzecznik Microsoftu nie potwierdził tej informacji, ale też jej nie zaprzeczył.

Plotki o bezpłatnym Windowsie

Informacje Times Of India nie są zaskakujące, bo pierwsze plotki o bezpłatnym Windows Phone pojawiły się już w październiku ubiegłego roku. Wówczas mówiono tylko o systemie Windows Phone, który miał być bezpłatnie udostępniony firmie HTC.

Kolejna fala plotek pojawiła się w grudniu. Wówczas mówiono, że Microsoft może udostępnić bezpłatnie systemy Windows Phone oraz Windows RT dla producentów sprzętu. Na początku tego miesiąca pojawiła się również informacja o systemie Windows 8.1 with Bing, która ma być bardzo tanią lub bezpłatną wersją systemu Windows 8.1.

Gigant stąpa ostrożnie

Czy teraz Windows Phone stanie się bezpłatny, a po nim zwykły Windows? Chyba za wcześnie na takie wnioski. Sama firma Microsoft najwyraźniej nie chce szumu wokół udostępniania Windows Phone bez licencji. To sugeruje, że jeśli jacyś producenci dostali ten system za darmo, Microsoft nie chce od razu rezygnować z opłat od wszystkich.

Sonda
Czy większa liczba urządzeń z systemem Windows Phone podbije jego popularność?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Podobnie może być z darmowym Windows 8.1. Microsoft może robić jakieś eksperymenty z tanią wersją tego systemu, ale wyniki eksperymentów są niepewne. Oczywiście łatwo jest powiedzieć, że tani system zagwarantuje Microsoftowi większą popularność. O wiele trudniej jest zrezygnować z przychodów, do których przywykło się od lat. To właśnie Microsoft musi zrobić. Oczywiście przychód można zbudować na usługach, ale okres przejściowy pomiędzy jednym a drugim modelem biznesowym nie będzie łatwy.

Czytaj: Google blokuje rozwój urządzeń z dwoma systemami? Nie chce Windowsa obok Androida?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031