Mars: Pobito radziecki rekord dystansu pozaziemskiej jazdy

30-07-2014, 11:03

Rekord dystansu przejechanego poza Ziemią pobito na Marsie. Dokonała tego sonda Opportunity, która swoją misję zaczęła jeszcze w 2004 roku.

Uwaga miłośników kosmosu jest skupiona na sondzie Curiosity, ale warto pamiętać, że nie jest to jedyna sonda aktywna na Marsie.

Jest jeszcze Opportunity, która wylądowała na Czerwonej Planecie w 2004 roku. Towarzyszyła jej bliźniacza sonda Spirit, z którą nie ma obecnie łączności. Pierwotnie misja była zaplanowana na 90 dni marsjańskich, ale potem wielokrotnie ją przedłużano. 

NASA poinformowała, że Opportunity pobiła rekord odległości, jaką pokonał poza Ziemią jakikolwiek ludzki pojazd kołowy. Łazik przejechał na powierzchni Marsa 40,25 km, odbierając palmę pierwszeństwa radzieckiemu łazikowi księżycowemu Łunochod 2, który przejechał 37 km.

Poniżej najnowsza tabela rekordów w długości pozaziemskiej jazdy.

infografika

Rekord Opportunity nie budzi wątpliwości. Specjalny zespół naukowców (z udziałem Rosjanki) sprawdził, czy dane z map pozwalają na właściwe porównywanie dystansów sondy amerykańskiej i radzieckiej.

Naukowcy z NASA podkreślają, że rekord ustanowiony niegdyś przez Łunochod 2 był ogromnym osiągnięciem. Aby uczcić osiągnięcie radzieckiego łazika, naukowcy z NASA nadali nazwę "Łunochod 2" jednemu z kraterów na Marsie. Ten krater uwieczniono na zdjęciu widocznym poniżej. 

zdjęcie

Sonda
Czy prędko dojdzie do pobicia rekordu Opportunity?
  • tak
  • nie
  • nie wiadomo
wyniki  komentarze

Należy się spodziewać, że Opportunity będzie jeszcze poprawiać swój rekord, chcąc pokonać dystans biegu maratońskiego (ponad 42 km). W tym celu sonda skieruje się do miejsca nazwanego "Doliną Maratońską". Obserwacje poczynione z orbity sugerują, że są tam ciekawe skały do zbadania.

Nawet gdyby Opportunity nie pokonywała kolejnych rekordów, jej wytrwała praca na Marsie robi ogromne wrażenie. Jest to jedna z tych misji, które zachęcają NASA do wysłania ludzi na orbitę Marsa. Naukowcy z NASA twierdzą, że przeżywamy właśnie drugi "złoty wiek" podboju kosmosu. Trochę szkoda, że towarzyszy mu coś w rodzaju drugiej zimnej wojny, która wpływa na charakter i postęp inicjatyw kosmicznych.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930