Maraton tworzenia gier dostosowanych do osób z niepełnosprawnościami

02-11-2018, 23:52

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, podczas poprzedzającego go tygodnia, Stowarzyszenie Poznańska Gildia Graczy zamierza ponownie poruszyć temat dostępności gier wideo dla graczy z niepełnosprawnościami. W tym celu, już po raz trzeci, zorganizowany zostanie 48-godzinny maraton tworzenia gier (ang. ​game jam​) dostosowanych do potrzeb tej grupy odbiorców pod nazwą PGG Jam ALL PLAY: Accessibility.

Zagadnienie przystosowywania gier wideo do potrzeb osób z niepełnosprawnościami jest często pomijane przez twórców gier. Taka sytuacja wynika najczęściej z braku świadomości o istnieniu tego problemu. Szacuje się, że 15% społeczeństwa posiada pewną formę niepełnosprawności. Wśród nich są gracze, którzy nie będą mogli cieszyć się daną grą, o ile nie zostanie ona wyposażona w odpowiednie opcje.

Podczas wydarzenia jego uczestnicy dowiedzą się o problemach w dostępie do treści cyfrowych, na jakie napotykają osoby z różnymi formami niepełnosprawności. Twórcy zdobędą również podstawową wiedzę o zasadach projektowania bardziej dostępnych gier. Jedną z takich reguł jest wprowadzenie opcji pozwalającej na zmianę kolorystyki gry, tak aby była ona przyjazna dla osób z zaburzonym rozpoznawaniem barw.

Twórcy gier będą mogli zapoznać się również z nowymi technologiami pojawiającymi się na rynku gamingowym, które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane do zwiększania dostępności. Przykładem takiej nowości może być eye tracker czyli urządzenie analizujące ruch gałek ocznych i umożliwiające sterowanie grą przy wykorzystaniu samego wzroku.

Po części wykładowej, uczestnicy maratonu w niewielkich zespołach przystąpią do prac nad grami, wykorzystując zdobytą wiedzę o dostępności. Po niecałych dwóch dniach nastąpi finał w postaci prezentacji wszystkich powstałych na wydarzeniu projektów. Wyłonione zostaną te, które w najbardziej kreatywny sposób rozwiązują problemy związane z przystosowaniem dla graczy z niepełnosprawnościami.

Zapisy na udział w maratonie odbyły się 28 października i cała pula 90 biletów rozeszła się w przeciągu doby. Wciąż można się jednak zapisać na otwarte prelekcje i panele za pomocą serwisu Evenea. Uczestnictwo w maratonie jak i części wykładowej jest darmowe.

PGG Jam ALL PLAY: Accessibility odbędzie się w dniach 30 listopada - 2 grudnia na terenie Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu

Źródło: Poznańska Gildia Graczy


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031