Ludzie, którzy rządzą (wirtualnym) światem

06-03-2007, 20:28

PC World przygotował listę najbardziej wpływowych (ich zdaniem) osób w Sieci. Któż mógł pojawić się na czele zestawienia, jak nie twórcy najpopularniejszego narzędzia w internecie.

Twórcy wyszukiwarki Google: Larry Page, Sergey Brin oraz dyrektor generalny Eric Schmidt pozostawili rywali w tyle. Zarządzana przez nich firma stała się w krótkim czasie liderem na rynku wyszukiwarek, w ostatnim czasie opanowując kolejne sektory rynku. To również jeden z nielicznych przypadków, kiedy nazwa przedsięwzięcia weszła do codziennego języka w postaci czasownika - dziś słowa "googluje" używa przecież niemal każdy internauta.

Produkty Apple wywołują ostatnio spore zamieszanie na rynku. Ogromny sukces iPoda, a także spodziewana powtórka w przypadku zaprezentowanego niedawno iPhone'a przyczyniły się do tego, że współzałożyciel i prezes firmy Apple - Steve Jobs może się cieszyć z drugiego miejsca w rankingu PC World.

Internet to również p2p, a p2p to dzisiaj przede wszystkim BitTorrent. Protokół, który szturmem zdobył popularność umożliwiając przesyłanie dużych plików w krótkim czasie, postrzegany dziś jest jako przyszłość wymiany plików. Chociaż sama firma zmuszona była jakiś czas temu usunąć ze swej strony wszelkie linki do nieautoryzowanych plików i rozpocząć działalność jako legalny, płatny serwis, nie zahamowało to popularności samego protokołu. Jego autor - Bram Cohen zajął tym samym trzecie miejsce.

Równie dynamicznie rozwija się dziś rynek gier online. Tutaj trudno nie wspomnieć o World of Warcraft i Blizzard Entertainment, który dzięki 8 milionom graczy zarabia na grze rocznie ok. 1,5 miliarda dolarów. Prezes Mike Morhaime znalazł się więc na kolejnej pozycji zestawienia.

Internet służy jednak nie tylko do rozrywki, ale także do zdobywania wiedzy. Coraz więcej internautów odpowiedzi na swe pytania szuka w Wikipedii, która od 2004 r. posłużyła jako źródło informacji w ponad 100 wyrokach sądów amerykańskich. Jej popularności nie zaszkodziły nawet sporadyczne ataki wandali, dlatego też pierwszą piątkę rankingu PC World zamyka założyciel otwartej encyklopedii - Jimmy Wales.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym zestawieniem na stronach serwisu PC World.

Źródło: PC WORLD
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930