Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Laureaci konkursu Polski Produkt Przyszłości

13-02-2019, 19:13

12 lutego w Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wręczyły nagrody i wyróżnienia dla najbardziej innowacyjnych polskich produktów i technologii. Za najlepsze uznano nowatorskie materiały do zastosowań medycznych.

W konkursie Polski Produkt Przyszłości w kategorii Produkt przyszłości jednostki naukowej i przedsiębiorcy zwyciężył hydrożel chitozanu – ChitoVelum Pro. To przełomowe rozwiązanie w projektowaniu dla rynku kosmetycznego jest efektem współpracy firmy KAEM Maria Krystyna Krupska oraz Politechniki Gdańskiej. Substancja gwarantuje wytwarzanym z niej produktom kosmetycznym i opatrunkowym wysoki poziom bezpieczeństwa. Działa ochronnie i regenerująco na skórę. Nie zawiera konserwantów i związków chemicznych negatywnie postrzeganych przez konsumentów.

W kategorii Produkt przyszłości przedsiębiorcy najlepszy okazał się kompozyt kościozastępczy FlexiOss firmy Medical Inventi S.A. To biomateriał, który po namoczeniu – np. w soli fizjologicznej, krwi lub osoczu – uzyskuje właściwości sprężyste. W trakcie operacji może być dokładnie dopasowywany – poprzez cięcie lub zginanie – do kształtu ubytku kostnego. Produkt ten, opatentowany już w Polsce i w Europie, znajdzie zastosowanie w chirurgii urazowej i ortopedii.

Innowacyjną cechą kompozytu są jego  własności hemostatyczne – poprzez wchłanianie krwi w miejscu operacyjnym zapobiega powstawaniu skrzepów. Może również pełnić rolę nośnika leków przeciwbakteryjnych, co pozwala ograniczać stosowanie antybiotyków po zabiegu. Produkt daje możliwość prawidłowej odbudowy tkanki kostnej, małego ryzyka ognisk zapalnych, zakażenia i odrzutu. Oszczędza zatem dodatkowego stresu i bólu, jak wyjaśnia kierujący projektem mgr Maciej Maniecki, prezes zarządu Medical Inventi S.A.

Tym razem nie przyznano głównej nagrody w kategorii Produkt przyszłości jednostki naukowej. Wyróżnieniem uhonorowano opracowany przez Wydział Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej szereg bezszczotkowych silników z magnesami trwałymi i optycznymi czujnikami położenia wirnika. Nowatorskie silniki cechują się cichą pracą, bez drgań charakterystycznych dla tego typu urządzeń. Znajdą zastosowanie w wymagających dużej precyzji działania serwonapędach obrabiarek, w wielu urządzeniach medycznych, robotach dla przemysłu farmaceutycznego i spożywczego, manipulatorach przemysłowych itp.

Z uwagi na brak iskrzeń i bezpieczne napięcie zasilania 24 V, mogą pracować w warunkach szczególnie trudnych, tam, gdzie istnieje zagrożenie wybuchem oraz w warunkach szczególnej wilgotności, co podkreśla ich twórca dr hab. inż. Zbigniew Goryca. 

W ścisłym finale konkursu Polski Produkt Przyszłości znalazły się także rozwiązania, którym przyznano wyróżnienia i nagrody specjalne. 

Źródło: PARP


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *